2006. március. 23. 09:38 Utolsó frissítés: 2006. március. 23. 09:43 Választás 2006

Milliárdos szocdem

"Baloldali vagyok. Büszke baloldali" - 2004 augusztusában e refrénszerűen ismételt szavakkal szinte szuggerálta szocialista párttagokból álló hallgatóságát Gyurcsány Ferenc, az MSZP napokkal korábban megválasztott miniszterelnök-jelöltje.

A rendszerváltáskor KISZ-funkcionáriusként megbukott, a kilencvenes évek vadprivatizációjában milliárdos vagyont felhalmozó, mindössze 4 évnyi párttagság után a kormányfői posztra emelkedett Gyurcsány nem kisebb bravúrt próbált végrehajtani, mint a saját táborában sem kisszámú kétkedőt meggyőzni, hogy "kapitalista" nagyvállalkozó is lehet baloldali, gazdag ember is lehet tisztességes szándékú, az ifjúkommunista múltat, az üzleti sikert sem kötelező eltagadni. Pozitív önképe szinte kétely nélküli. Azt vallja, igen szegény származása predesztinálta, vagyona pedig kötelezi szolidaritásra, baloldaliságra. Maga sem tagadja, hogy a privatizáció játékpénzért folyt, és hogy a vagyonhoz jutás kulcsa az információ volt, ugyanakkor állítja, a teljesítményének, nem pedig politikai kapcsolatainak köszönheti üzleti sikereit. A gazdagodását vizsgáló parlamenti bizottságokkal fegyelmezetten együttműködött, de a vagyongyarapodásának jogszerűségét megkérdőjelező állításokat perek sorozatában verte viszsza. Belátja mindenesetre, hogy a közvélemény esetenként sokkal szigorúbban ítél, mint a jog. KISZ-béli tevékenységét annak idején radikális lázadásként élte meg, ma kudarcnak ítéli, de a reformista múlt vállalására biztatja önmarcangoló, identitászavaros pártját. Hirdeti, hogy nem vitatható el a baloldaltól 1956, 1968 és 1990 öröksége sem.
Gyurcsány 1998 óta a baloldal megújításának harcos ideológusa. Az ő egyik cége jelentette meg magyarul a harmadikutas szociáldemokrata politika apostolaként számon tartott Anthony Giddens műveit. Politikaelméleti publikációiban maga is a különböző politikai értékek integrációját képviselő, többek között Tony Blair brit miniszterelnök által is vallott új közép filozófiáját hirdeti. Ennek szellemében írta meg tanácsadóként elődje, Medgyessy Péter programját, s e gondolatok köszönnek vissza az MSZP és a kormány jelenlegi agendájából is. Gyurcsány találmánya a kezdetben Medgyessynek sikert hozó "egy Magyarország van" teória, amit nemcsak árokbetemetés-értelemben, hanem "magyarok és romák országa" változatban is forszíroz.

A képviselői mandátum nélkül kormányrúdhoz került Gyurcsány visszaterelte a politikát és az ellenzék vezérét a parlamentbe. Láthatóan nagy élvezettel és elszánással vetette bele magát a csörtékbe Orbán Viktorral. Az MSZP-ben új politikai stílust megjelenítő, 45 esztendős Gyurcsány a párt régi kádereivel szemben viszont nemegyszer alulmaradt, hátországa inkább alkalmi, mintsem stabil. Az államfőválasztáson elszenvedett szocialista kudarc után például elismerte: megfélemlítette, hogy a politikai veszélyekre való figyelmeztetés a párthoz való lojalitás kérdéseként vetődött fel. "Én vagyok a legkisebb talány a baloldalon" - jelentette ki még alig két hónappal az országgyűlési választások előtt is.

Gyurcsány mögé most az a meggyőződés sorakoztatja fel a versengő ideológiai platformokból álló MSZP-t, hogy ő képes legyőzni Orbán Viktort. Ugyanakkor párton belüli pozíciója nem annyira megingathatatlan, mint ellenzéki riválisáé. Az MSZP-ben a koalíciós partner SZDSZ-szel szemben mindig is meglevő plebejus harag felhangosítja az utóbbi időben valamelyest háttérbe szorult "nemzeti baloldal" kritikáját, mely szerint a kormányfő túlságosan liberális, sőt neoliberális. Kétségtelen, hogy versenyelvűsége, egyes gazdaságpolitikai lépései - például az adócsökkentés - vagy egyházpolitikája a liberális eszmékkel is összhangban állnak.

A miniszterelnök minden adandó alkalommal kifejti, hogy az egyén sikeréért nem az állam felelős, s a gyámkodó államot fel kell váltania a szolgáltató, illetve fejlesztő államnak, a hagyományos szociáldemokrata ihletésű egyetemes jóléti állam leépítésében azonban eddig nem mondhat a magáénak átütő sikereket. A szociális kiigazító programokban továbbra sem jelent meg a rászorultsági elv. Gyurcsányban, ha folytathatja a kormányzást, megvan az elszántság a nagy elosztási rendszerek reformjára, ám korántsem biztos, hogy képes megszerezni hozzá a kellő politikai támogatást. Ígérete szerint a kormányzás első száz napja az államháztartási reform elindításáról fog szólni, amit előzetes politikai megállapodással tervez garantálni. A kormányzati szerkezet, a közigazgatás reformját tucatnyi törvénytervezetben kívánja rögzíteni. Egy nyilatkozata szerint, ha ezeket a kormánypárti frakciók nem írják alá, nem hajlandó kormányt alakítani.

Az általában jól kommunikáló, a közönségével a hangot legtöbbször ösztönösen megtaláló Gyurcsányt néha mintha cserbenhagyná politikai ízlése. Fellépései időnként túlságosan teátrálisak, modora néha negédeskedő. A fáradhatatlan, már-már hiperaktív benyomást keltő kormányfő nem riad vissza a bulváros kortesfogásoktól sem. Internetes blogján naponta bizalmas magáninformációkat oszt meg a világhálón szörfölőkkel, például közkinccsé tett egy olyan videofelvételt, amelyen az Igazából szerelem című filmbe Hugh Grant helyére montírozva táncol miniszterelnöki dolgozószobájában.

JAKUS IBOLYA

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?