2006. március. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. március. 22. 19:14 Trend

Teherelosztó

A reformok ezúttal is elmaradtak, de kiigazításokból ebben a kormányzati ciklusban sem volt hiány.

A reformok ezúttal is elmaradtak, de kiigazításokból ebben a kormányzati ciklusban sem volt hiány. Mindjárt 2002 októberétől adómentessé vált a minimálbér. A személyi jövedelemadó kulcs- és adósáv-határainak folyamatos módosítása következtében megszűnt a 30 százalékos középső kulcs, az alsó és a felső mértéke pedig 2-2 százalékponttal, 18, illetve 36 százalékra csökkent. A parlament előbb eltörölte a tőzsdei árfolyamnyereség adóztatását, utóbb ismét (2007. évi) bevezetése mellett voksolt, fokozatosan növekvő adómértékkel, közben 20-ról 25 százalékra emelte a külön adózó (például osztalékból, ingatlan bérbeadásából származó) jövedelmek adóját. A kedvezményektől nem sikerült megtisztítani a rendszert, de közülük többet (például a családi kedvezményt és a lakáshitelét) jövedelemhatárhoz kötötték. 2003-ban debütált az egyszerűsített vállalkozói adó, mára 100 ezer fölé nőtt az ezt választók száma. Egyelőre felemás viszont az evához képest nagyobb megterhelést jelentő, 2006-tól bevezetett, szűk réteg által választható egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás fogadtatása. A társasági adó 2004 januárjától 18-ról 16 százalékra csökkent, s a ciklusban több új - például fejlesztési, munkaerő-bővítési, filmtámogatási - kedvezménnyel csökkenthették terheiket a cégek. Mérséklődött, 2006 novemberétől pedig meg is szűnik a vállalkozásokat terhelő tételes egészségügyi hozzájárulás. Kismértékben nőttek viszont a munkavállalói tb-járulékok (az egészségbiztosítási 1, a nyugdíjbiztosítási pedig 0,5 százalékponttal), s kiterjedtebbé vált az e terhekkel sújtott jövedelmek köre, ugyanakkor a magán-nyugdíjpénztári tagok befizetéseiből a korábbinál nagyobb hányad kerül saját számlájukra. Döntés már van az - EU-ban is bírált - iparűzési adó eltörléséről, ugyanakkor a ciklus alatt több új adónemet - például a nagy értékű magántulajdonú ingatlanokra kivetett luxusadót, a pénzintézeteket a 2005-2006-os évben terhelő bankadót - vezettek be. 2004-től a 0 és 12 százalékos áfakulcsot 5, illetve 15 százalékos váltotta fel, az általános 25 százalékos mérték pedig az üzemanyagoknál 2005 októberétől, minden más terméknél és szolgáltatásnál viszont 2006 januárjától 20 százalékra csökkent.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?