"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.
Világsikerű élőlények vagyunk, de vajon őrizzük még a hírünkhöz méltó bölcsességünket? Yuval Noah Harari újra és újra ezt firtatja galaktikus bestsellerében. A Nexus – Az információs hálózatok rövid története a kőkorszaktól az MI-ig továbbviszi szerzője páratlan sikerszériáját: új olvasókat és új vitapartnereket generál, köztük a természetes intelligencia védnökeit és a más intelligenciának áldozó robotosokat. Eddig kiadott könyveit 50 nyelvre fordították le – a Nexust, miként a korábbiakat is, magyarra Torma Péter. Az éppen tíz éve megjelent Homo Deus, az azt megelőző Sapiens – Az emberiség rövid története, amelyet Barack Obama a gízai piramisokhoz hasonlított, és a 21 lecke a 21. századra összesen 25 millió példányban kelt el.
Harari népszerűségének titka, hogy történészprofesszorként képes közel hajolni az emberiség bölcsőjéhez, nem érzi a valós idő szorítását, és fantáziája egészen a beláthatatlan és végtelen jövőig ér. A Cambridge-i Egyetem Egzisztenciális Kockázatkutató Központjának munkatársaként az a morális dilemma foglalkoztatja, mint az összes halandót: a mérhetetlen tudás birtokosaiként miért akarjuk felszámolni magunkat? A Nexus három és fél száz oldala Stephen Hawking Az idő rövid története című munkájához hasonlítható, nem mindig könnyen olvasható stand-up a ragyogó digitális univerzumról, ami még nem árulta el magáról: létezik-e benne a fekete lyuk, és ha igen, féregjárat is?
A világ legfelkapottabb analitikusához minden döntési helyzetben lévő fantasztának lehet egybillió dolláros kérdése. A Meta színeiben Mark Zuckerberg egy még nagyobb információs svédasztal megterítéséről érdeklődött. Elon Musk azt kérdezte, az MI-vel megalkotható-e egy műhold, amely az emberiség hiánytalan enciklopédiáját hordozza, és minden frissítést elvégez.