Le Figaro-jelentés: Saját szakállára akar békét Orbán, esetleg Trump vagy Putyin megbízásából?
Miért erősödik a szélsőjobb világszerte? Putyin nem is olyan erős, mint sokan hiszik? Megoldja-e a migrációs válságot Európában Aszad bukása? Miért okoz fejtörést Trumpnak, ami Szíriában történik? Hogyan viseli Oroszország, hogy Európa nagy része már nem vesz tőle gázt? Témák a nemzetközi sajtóból.
Wall Street Journal
Ivan Gershkovich ma már tudja, hogy őt és társait személyesen a legeslegtitkosabb orosz titkosszolgálati egység, a DKRO parancsnoka kísérte el, amikor Ankarában kicserélték őket nyugaton elengedett foglyokra. A Wall Street Journal korábbi moszkvai tudósítója több munkatársával együtt derítette ki, mit is csinál ez a bizonyos „Elhárítási Műveletek Igazgatósága”, amelyről még a Wikipedia sem tesz említést, annyira nem lehet tudni semmit róla nyilvánosan.
Minajev vezérőrnagy és 2 ezer fős csapata a Putyin-rezsim legfőbb támasza. Nagy szerepe volt abban, hogy Sztálin halála óta a legkeményebb elnyomó hullám söpör végig az országon. Még a védelmi minisztériumban is tisztogattak – korrupció vádjával – miután kútba esett a gyors ukrajnai győzelem terve.
Ez a szerv kapott utasítást, hogy szabadítsa ki azt az ügynököt, aki 5 éve megölte Putyin egyik ellenfelét a berlini állatkertnél. Ezért volt azután, hogy egy sor amerikai állampolgárt vett őrizetbe orosz földön, köztük kémkedés vádjával, Gershkovichot is, valamint a kosárlabdasztár Brittney Grinert. Ők az alkuhoz kellettek, hogy Kraszilov visszatérhessen Oroszországba.
A DKRO a Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB alá tartozik, ottani felelőse Mensikov vezérőrnagy, akinek megadatott az a kiváltság, hogy együtt hokizhat Putyinnal. De a DKRO olyan központi tényező a hatalmi gépezetben, hogy nélküle nem megy semmi. Ennek megfelelően a keresetek mesések.
Hogy meddig érnek el a csápjai, az kiderül abból, hogy amikor ez a mostani cikk már közel járt a megjelenéshez, a közreműködő újságírókat, megfélemlítési szándékkal, nyíltan követték Bécsben és New Yorkban. Majd amikor napvilágot látott az összeállítás, több száz spam üzenet árasztotta el számítógépüket.
A titkosszolgálat volt és jelenlegi emberei uralják a kulcsfontosságú orosz intézményeket, ők ülnek a fő posztok nagyjából 80%-án.
Ha egy akcióhoz a DKRO megkapja a zöld jelzést, onnantól kezdve pénz, paripa, fegyver a rendelkezésére áll. Egyre gyakrabban terjeszti ki működését külföldre. Kémeket toboroz, szabotázscselekményeket követ el. Alapvetően azonban Oroszországra összpontosít, miután Putyinnak rögeszméje, hogy mindenütt idegen kémek hemzsegnek.
Le Figaro
A magányos lovag, Orbán Viktor békét szeretne tető alá hozni Moszkvával, csak kérdés, miként gondolja, amikor az egész próbálkozásból kihagyta Ukrajnát. Mindenesetre a budapesti diplomácia minden égtáj felé elindult, hogy még a magyar elnökség vége előtt szállítsa a jelképes győzelmet a kormányfőnek.