A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője
Vajon melyik identitása az őszintébb az Aszad-rezsim ellen lázadók vezérének, Ahmed al-Saraanak, az egykori dzsihádista hite vagy országmentő elszántsága?
Ismét a régi nevét használja Ahmed al-Saraa, a Basar Aszad szíriai rezsimjét megbuktató felkelés vezetője, akit a lázadás élén Abu Mohamed al-Dzsolani mozgalmi nevén ismert meg a világ. Óriási kihívás tornyosul Szíria 42 éves de facto ura előtt: egyesítenie kell a vallási és etnikai szempontból sokszínű társadalmat, hazatelepíteni a több millió menekültet, és beindítani a polgárháború alatt lerombolt gazdaságot. De az újjáépítés és a segélyek miatt talán
a legfontosabb, hogy nemzetközi elismerést szerezzen az új adminisztrációnak,
miközben iszlamista mozgalmát, a felkelést vezető Hajat Tahrir al-Samot (HTS) az USA, az EU, az ENSZ és Törökország is terrorszervezetnek tartja.
Al-Saraa tehetős szunnita családban született 1982-ben Rijádban, ahol apja olajmérnökként dolgozott, anyja pedig földrajztanár volt. Hétéves volt, amikor a família visszaköltözött Damaszkusz egyik jómódú kerületébe. A szorgalmas, de félénk és befelé forduló fiút szinte körülölelte a szíriai történelem. A felmenői közül többen is a Golán-fennsíkról menekültek el az 1967-es izraeli megszállás után. Apja a fiatalkorában szír nasszerista aktivista volt, és több könyvet is írt a gazdasági fejlődésről.