Három opció volt a szavazáson: előrehozott választások lesznek idén, jövőre lesz rendes időben, vagy 2026-ban sem lesz, hanem valamikor később. Íme az eredmény.
Két nap alatt, péntek délutántól vasárnap délutánig több, mint 16 ezren – pontosan 16528-an – szavaztak a HVG által feltett kérdésre, hogy mikor lesznek a következő országgyűlési választások Magyarországon. Három opció közül lehetett választani, és a HVG olvasóinak válaszai alapján a legtöbben arra számítanak, hogy a rendes menetrend szerint, 2026 tavaszán tartják majd a választásokat. Íme az eredmény:
A szavazásra felhívó cikkünkben is írtuk, a téma aktualitását az adja, hogy felmerült: a Fidesznek érdeke-e, hogy már 2025 tavaszán, egy évvel a 2026. április-májusi, rendes időpont előtt megtartsák a választást. A kormányzat ilyen tervét erősítő gyanú azután merült fel, hogy az idei költségvetésben felbukkant két, az országgyűlési választásokkal kapcsolatos pénzügyi tétel, összesen 14 milliárd forint értékben.
A kormányzat cáfolta, hogy ez előrehozott választást jelentene, és a Nemzeti Választási Iroda is előkészítő költségekről beszélt, de Magyar Péter újévi üzenetében már maga követelt előrehozott választást Orbán Viktortól. A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté szerint csak „a brüsszeli gazdik” akarnak előrehozott választást, ám Magyar szinte biztosra veszi, hogy így lesz.
Közben a DK-elnök, Gyurcsány Ferenc is felszállt az előrehozott választás felé robogó politikai vonatra, és közölte, hogy kezdeményezik az ennek előfeltételét jelentő lépést, az Országgyűlés önfeloszlatását. Csakhogy 1990 óta számos hasonló ellenzéki kezdeményezés és előrehozottválasztás-követelés volt, ám egyikből sem lett semmi: ellenzékből az MDF és a Fidesz is hiába próbálkozott ezzel.
A parlamenti matematika szabályai szerint ugyanis kizárólag akkor lehet előrehozott választás, ha a többséget adó kormánypárt úgy akarja. Vagyis éppúgy lehet idén, mint rendesen, 2026-ban. Sőt, van egy harmadik – jogilag lehetséges, ám politikailag igen kockázatos – opció is: a Fidesz hadi- vagy szükségállapotot hirdet ki, így annak „lefújásáig” nem lennének választások.