Az éjszaka, lefekvéskor hallható, nyugtalanító, ritmikus dobogás legtöbbször teljesen természetes okra vezethető vissza, de vannak esetek, amikor nem árt alaposabban kivizsgáltatnunk magunkat.
Ha önnel is előfordult már, hogy külső hangforrás hiányában is különféle búgó, morajló, ciripelő hangokat hallott, akkor nincs egyedül. A Michigani Egyetem 160 ezer ember részvételével készült gigakutatása szerint a megkérdezettek 77,6%-a tapasztalt már fülzúgást élete során, amelynek gyakorisága az életkor előre haladtával nő, és a férfiaknál nagyobb arányban jelentkezik.
Miért halljuk ezt a hangot?
Alighanem ennél is többen találkoztak már azzal a ritmusosan pulzáló hanggal, amit olykor fekvő helyzetben hallunk, mintha a fülünkben dogobna a szívünk. Ettől nem kell megijedni, ez ugyanis önmagában még nem utal betegségre.
Egy nemrégiben feltöltött TikTok-videóban Dr. Anthony Youn amerikai sebész magyarázta el a jelenséget:
Ha időnként az oldaladon fekszel, és hallod a szívdobogásodat, az valószínűleg azért van, mert a nyaki ütőeredet (arteria carotis) nyomja a párna.
A nyaki ütőerek a szív egyik fő vérerei, amelyek a nyak mindkét oldalán futnak, és elhaladnak a fülünk belső része mellett is. Ezek felelősek a fej, az arc és a nyak vérellátásáért. Amikor az oldalunkon fekszünk, a nyaki ütőér gyakorlatilag a párnához nyomódik, így a dobogó hangot a testünk normális működése okozza.
Azonban ha minden helyzetben, állva is jól hallható a szívverés, akkor lehetséges, hogy a pulzáló fülzúgás (tinnitus) esete áll fenn, melyet számos dolog okozhat, többek között a véráramlás változása a fülek körül elhelyezkedő erekben, értágulat, középfülgyulladás vagy egyszerű füljárati elzáródás. Ha a tünetek nem múlnak vagy zavaróvá válnak, érdemes felkeresni a háziorvost, mert a tinnitus jelezhet magas vérnyomást, vérszegénységet, pajzsmirigy-túlműködést vagy akár fej- és nyaki daganatokat is.
A fülzúgás egyéb okai és kezelése
A fülzúgás mint tünet nemcsak pulzáló, hanem folyamatos is lehet, jelentkezhet az egyik oldalon vagy akár mindkét fülben. Bárhol, bármikor észlelhető, de rendszerint estefelé intenzívebb, mert az esti csendben a külső hangok hatása kevésbé érvényesül. A fentieken túl okozhatja többek között vérszegénység, nyomelemhiány, nehézfém-mérgezés, stressz, túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás, de egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet – sorolja a Budai Egészségközpont. A lehetséges kiváltó okok sokasága miatt a kezelés is többféle lehet, van, hogy a hallásjavító készülék jelent megoldást, de sokszor a fülzsír szakszerű eltávolítása is elég.
Azoknak, akiknek az alapbetegség kezelése vagy a lehetséges kiváltó okok megszüntetése sem segít, egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben kifejlesztett egy rendhagyó megoldást: egy olyan hangterápiás okostelefonos alkalmazást hoztak létre, mellyel állításuk szerint akár heteken belül csökkenthető a fülzúgás.