2007. szeptember. 29. 12:57 Lőrincz Zsolt Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 29. 13:36 Gasztro

Megérett a szőlő

Idén a forró nyárnak köszönhetően szinte mindenütt korábban beérett a szőlőskertek termése, sok helyen már hetekkel ezelőtt szüreteltek. Ilyenkor illik a házigazdának megkínálni a segítőit, vendégeit valamilyen finomsággal. Sokan ragaszkodnak a hagyományos fogásokhoz, mások már újítanak, és egyre többféle szüreti étek születik.

A szüretnek már a 16. század óta van írásos említése. A különböző borvidékeken persze különböző időpontokban kezdődik a termés betakarítása, hagyományosan  általában Szent Mihály napjától (szeptember 29.) Simon-Júdás (október 28.) napjáig tart.
Persze a nagy munkában mindenki megéhezik, megszomjazik. A hajnalban dologra jelentkezőket általában meleg pogácsával, hagymakarikákkal bőségesen megrakott zsíros kenyér szeletekkel, esetleg finom abált szalonnával fogadják. S nem szólják meg azt sem, aki felhörpint egy kupica házi pálinkát. Déltájt a ház asszonya meleg ételt kínál. Hogy mit , az vidékről vidékre, portáról portára változik.
Eleink is már úgy tartották, hogy a szőlő zsírosat és csípőset kíván. Ezért van, aki egy nagy kondér töltött káposztát készít, a vizek mentén élők, mint például a balatongyörökiek, a halászlevet részesítik előnyben. A noszvaji szüret elengedhetetlen kellékei a kemencében sült ételek. Ennek jegyében minden évben meg is rendezik ilyen tájt ezek versenyét is. Régen sok portán birkát vágtak a szüret alkalmából, ebből illatos pörkölt készült. Mások ludas kásával vendégelték meg a szüretelőket. Villány környékén igen kedvelt a marhahúsból és csülökből készülő vörösboros, vegyes pincepörkölt. Baranyai illetőségű a régiek által csak szüretre sütött kemencés kőtt / kelesztett/, ú.n. bodonyi pogácsa.

A finom ételhez mindig jár pár pohár borocska, de egy nagy pohár frissen préselt must is dukál.
Hogy mi készülhet a szőlő, a frissen préselt must, esetleg a maradék óbor felhasználásával? A szőlő és a bor különleges zamatot ad a pecsenyéknek, a salátának és a desszertnek is.
A legegyszerűbb a jófajta sajtokból készült vegyes ízelítő, bőségesen körítve szőlővel és dióval. Illik hozzá egy pohár Pusztakoktél: keverőpohárban összekeverünk személyenként 3 cl Tokaji száraz szamorodnit 3 cl barackpálinkával, 2 cl Mecsekivel és jól behűtjük.
 A borleveshez felforralunk (négy személyre) fél liter száraz fehér bort csipetnyi sóval, egy kanálnyi cukorral, majd szegfűszeggel, citromhéjjal és csipetnyi kardamommal ízesítjük. Egy tojást elkeverünk kávéskanálnyi liszttel, felhígítjuk három deci vízzel, és a leszűrt, már nem lobogva forró bort kézi habverővel hozzákeverjük. Állandó keverés mellett addig főzzük, míg kicsit sűrűsödni kezd. A levest forrón tálaljuk, tetejére pirított mandulaforgácsot szórhatunk.  
Jöhet a szőlős csirke. Ehhez a csirkemellet kifilézzük, két szeletre vágjuk, sóval és frissen őrölt borssal bedörzsöljük, majd olívaolaj és vaj keverékén gyorsan megkapatjuk. Felöntjük egy deci must és egy deci muskotályos bor keverékével, szerecsendióval ízesítve készre pároljuk. A húst kivéve a mártást tejszínes habarással besűrítjük, és dobunk bele egy maréknyi leszemezett szőlőt. Még egyet rottyantunk rajta, majd a csirkemell köré öntve rizzsel tálaljuk. Jófajta muskotály dukál hozzá.

Desszertként adhatunk például szőlős tiramisut. Ugyanúgy készül, mint a hagyományos változata, csak a krémbe gazdagon nyomkodunk félbevágott, mag nélküli szőlőszemeket, és a tetejét is ezekkel díszítjük.
Borozgatáshoz kínálhatunk szőlőszemeket karamellbe mártva. A fogvájóra szúrt szőlőszemeket megforgatjuk forró karamellben, majd kihűlve tálcára rendezzük.

Szüreti eseménynaptár:

Tokaj-hegyaljai Szüreti Napok október 5-7-én.
Villányi Vörösbor Fesztivál október 5-7-én.
Teréz napi Must-és Borfesztivál október 13-án,Tarcal .
Az Újbor Ünnepe november 3-án, Nagyréde.
Szent Márton Újbor Fesztivál és Libator november 10-11-én, Szentendrei Skanzen.
Márton Napi Kóstoló / újbor és libás ételek/ november 11-én, Nyíregyháza-Sóstói Múzeumfalu.