"Nagy történelem" – a tudományos irányzat, amely évmilliárdokra visszamenve kutatja, milyen lesz az emberiség jövője

3 perc

2025.01.05. 18:35

Yuval Noah Harari mellett más világhírű tudósok érdeme, hogy újszerű módon segítenek kérdéseket feltenni magunknak, és elgondolkodni múltunk, jelenünk és jövőnk alapkérdéseiről.

El lehet-e beszélni az emberiség múltját az univerzum történetébe ágyazottan, visszatekintve a kezdet kezdetére, magyarázni a jelent, majd kitekintve a végtelenbe és tovább? Az ezredfordulón népszerűvé lett nagy történelem (big history) ambiciózus, 14 milliárd éves távlatot megnyitott és multidiszciplináris vállalkozásnak indult. Nemcsak a történelem- és társadalomtudomány módszereit és magyarázatait alkalmazza, hanem a legújabb természettudományos felfedezésekre és eredményekre épít. Művelői nagy utat tesznek meg, hogy eljussanak az ősrobbanástól a beláthatatlan jövőig, ami nem is tűnik annyira idegennek, ha tudományos igényű megállapításokat teszünk róla az emberiség múltjából kiolvasható trendek és mintázatok alapján.

A műfaj legismertebb képviselője Yuval Noah Harari mellett David Christian oxfordi történész, tőle származik a nagy történelem kifejezés, és modern eredettörténetével milliós követőtábort gyűjtött műsorával a History Channelen. Nézeteit összegző könyve A nagy történelem – A világegyetem és benne elfoglalt helyünk története 2019-ben magyarul is megjelent.

“Nem csak egy eszköz, hanem ügynök” – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Az izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.