Jannik Sinner felült a teniszvilág trónjára, és a sportág rajongóivá tette a közismerten focibolond olaszokat
A megszokott futball- helyett teniszmánia lett úrrá idén Olaszországon, ami szerethető sztárjainak is köszönhető. A sikersztoriban szerepet játszott a teniszszövetség stratégiája és egy tévécsatorna is.
A tenisz egyszerű játék. Ketten vagy négyen ütögetnek egy labdát, és a végén az olaszok nyernek. Az egykori angol csatár, Gary Lineker híres mondása, amely 1990-ben a fociról és a németekről szólt, idén joggal adaptálható a teniszre és az olaszokra. A férfi csúcstornákat szervező ATP világranglistájának élén az olasz Jannik Sinner áll, szenzációs sorozattal; 2024-ben olaszok nyerték a legtöbb ATP-versenyt, szám szerint 13-at; az ATP, illetve a női szövetség, a WTA listáin az első tízben egyéniben és párosban is vannak olaszok; férfi egyéniben az első ötvenbe öt olasz fért be az év végén. Szereztek olimpiai arany- és bronzérmet Párizsban (női párosban, illetve férfi egyéniben), és megnyerték a két nagy csapatversenyt, a férfiak a Davis-kupát, a nők a Billie Jean King-kupát. És ezek csak a legfényesebb eredmények.
Az olasz gyárilag futballnemzet, ám akadt olykor más sportágakban is olyan versenyzőjük, akiért úgy odavoltak, mint egy csodacsatárért. Ilyen volt a nyolcvanas-kilencvenes években a síelő Alberto Tomba, később a motorversenyző Valentino Rossi vagy az úszó Federica Pellegrini. Az őket övező rajongás azonban eltörpül ahhoz képest, ami Jannik Sinnernek mostanában kijut, felerősítve a tenisz egészére irányuló reflektorfényt. Közrejátszhatott ebben, hogy a két legutóbbi világbajnokságról lemaradt olasz focisták kevésbé érdekesek, de hozzájárult az új kedvenc sztorija is.
A 23 éves, magas, csontos, loboncos vörös hajú Sinner nem úgy néz ki, ahogy a tipikus olaszt ábrázolni szokták – nem is az. Az Olaszországhoz tartozó Dél-Tirol egyik hegyi falucskájában született, az anyanyelve német. Óvodásként kezdett teniszezni és síelni, sokáig úgy tűnt, az utóbbi lesz az ő sportja, korosztályos bajnokságokat nyert óriás-műlesiklásban, ám 13 évesen a tenisz mellett döntött. Hogy miért, azt a sérülésveszélytől a versenyizgalmakig sok mindennel magyarázta, az eredmények mindenesetre igazolták. Kamaszként a családjától távol, neves tenisziskolákban csiszolódott (ott tanult meg igazán olaszul), még 18 éves kora előtt Budapesten debütált felnőtt ATP-versenyen. Abban az évben, 2019-ben került be az első százba a világranglistán, aztán 2021-et a tizedik helyen zárta. 2023 végére már a trónkövetelők közé sorolták (a nála is fiatalabb spanyol Carlos Alcarazzal együtt). A világbajnokságnak számító ATP Finals döntőjében csak a sportág királya, Novak Djokovics állította meg Sinnert, aztán viszont vele nyerték meg az olaszok a Davis-kupát.
A 2023-as ATP Finals, amikor még Djokovic volt a jobb – ez a döntő összefoglalója:
2024 egyértelműen az ő éve, miután júniusban világelső lett az ATP-listán, amelyet óriási fölénnyel vezet azóta is.