Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?
A budapesti egyéni országgyűlési választókerületek számának 18-ról 16-ra csökkentése több mint a választás előtti szokásos fideszes hatalmi manipuláció. A Tolna megyeiek szavazata másfélszer annyit fog érni, mint a budapestieké. A választókerületek számának csökkentésénél már csak a választókerületek határainak tervezett meghúzása felháborítóbb. Kifejezetten trollkodásnak tűnik, írja véleménycikkében Budapest főpolgármestere.
A jobboldali populisták vonzódnak a méretekhez. Naggyá tennék az Egyesült Államokat, az Európai Uniót, és azt mondják, Magyarországot is. Pedig tehetnék akár jobbá is, de úgy tűnik, náluk nem a mennyiség csap át minőségbe, hanem a minőség mennyiségbe.
Naggyá tenni Magyarországot: ebbe a gondolatba több mint száz éve belegabalyodik a trianoni határok feszegetése. Trianon terhét cipeli a hátán Budapest is. Akkor lett „bűnös város”, bűnbak a történelmi Magyarország bukásáért. Annak a 300 ezer négyzetkilométeres, soknemzetiségű államnak szüksége volt a nemzet nagyságát kifejező, Béccsel versenyképes fővárosra. Ám az országcsonkítás utáni Kis-Magyarországnak Budapest egyszerűen túl nagy lett. A 75 éve, 1950. január elsején létrejött Nagy-Budapest meg főleg az.
A budapesti egyéni országgyűlési választókerületek számának 18-ról 16-ra csökkentése több, mint a választás előtti szokásos fideszes hatalmi manipuláció. Ott van mögötte a jobboldali tradícióba beágyazott keserűség, hogy ha már Magyarország nem lehet nagyobb, akkor legalább Budapest legyen kisebb. Ezt így, szó szerint az egykori „jobbkéz”, Matolcsy György merte leírni pár évvel ezelőtt, de ez a „kicsinyítő képző” határozza meg a kormány számtalan döntését Budapest kárára, és a vidék fővárosának (sic!) kikiáltott Debrecen kiemelt fejlesztését.