A Comet Interceptor az ESA Ariel exobolygó-vadász űrtávcsővel együtt indul útnak 2029-ben.
Az Európai Űrügynökség (ESA) jóváhagyta a Comet Interceptor nevű új küldetést, amely főleg abban különbözik a többi ilyentől, hogy nem irányítják rá egyetlen, már itt lévő célpontra sem. Illetve: nem úgy. A szonda ugyanis egy olyan üstököst vagy csillagközi objektumot fog meglátogatni,
amely még nem lépett be a Naprendszerünkbe, de már úton van.
A misszió egy fő és két kisebb berendezésből áll majd, amelyek közül az egyiket a Japán Űrügynökség (JAXA) fejleszti. A három eszköz segítségével egyedülálló megfigyelésre nyílik lehetőség.
Mivel a küldetést már jóváhagyták, az ESA most kiválaszthatja a fővállalkozót a fő űrszonda kifejlesztésére – ennek terveit a brit Thales Alenia Space és az olasz OHB Italia mutatta be korábban, így közülük kerül ki a befutó.
A Comet Interceptor küldetésről 2018 júliusában tettek javaslatot az ESA döntéshozóinak, akik 2019 júniusában választották ki fejlesztésre érdemes programként. Besorolása alapján az úgynevezett F (fast, azaz gyors) kategóriába tartozik.
A Comet Interceptor az ESA Ariel exobolygó-vadász űrtávcsővel együtt indul majd útnak 2029-ben – számolt be róla a Nature. Mindkettőjüket az L2-es Lagrange ponthoz navigálják. Ez a Földről nézve körülbelül 1,5 millió kilométerre van a Nappal ellentétes irányban. A Comet Interceptor e pont körül keringve fog várakozni egészen addig, amíg a célpont meg nem jelenik a Naprendszerünkben. Ha ez megtörtént, a szonda útnak indul, hogy feltérképezze.
A Comet Interceptor űrszondán több magyar fejlesztésű műszer is található:
Magyar hardverrel és szoftverrel készíti majd a fotókat az üstökösvadász űrszonda
Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Csillagászati Intézete (ELKH CSFK) már a kezdetektől fogva közreműködik az Európai Űrügynökség (ESA) Comet Interceptor nevű űrszonda programjában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.