Akár ott volt, akár nem, az eresz körül ma is pezseg az élet Brüsszelben.
„Nem volt eresz azon a házon” – hangzott Szájer József szombati Telex-interjújának egyik legmeglepőbb állítása, hiszen a neten ma is látható videó a Fidesz egykori EP-képviselőjének emlékezetes ereszkedéséről, ahogy a földet érés utáni rendőri intézkedésről is.
Az Telex találgatása szerint Szájer talán arra gondolhatott, hogy amin lemászott, az – ha ragaszkodunk a pontos szakkifejezés használatához – valójában nem eresz, hanem egy számos elemből álló vízelvezető rendszer. Vagy netán arra is gondolhatott, hogy a sietős távozást szolgáló – nevezzük most így – ereszcsatorna valójában a szomszédos házon található, és nem azon, amely otthont adott a covidjárvány idején rendezett elhíresült bulinak.
Akárhogyan is, a brüsszeli esővízcsatornából az elmúlt években helyi nevezetesség lett, erre utalt Szájer is, amikor az interjúban az eresz létezésének kétségbe vonása után azt mondta, „a helyszín sem az, amit teleposztoltak már megbukott politikai erők emblémáival.”
Egyik olvasónk szombaton megörökítette, hogyan fest jelenleg az a bizonyos eresz, amelyen egyebek mellett a Tisza Párt emblémája, Győzike neve és egy Fidesz-logóra hajazó eresz feliart is ott virít a több méteres magasságban sorjázó matricák között.
Brüsszelben sokat tartózkodó olvasónk elmondása szerint
a helyszín ma is népszerű a magyar turisták körében, ottjártakor éppen egy ötfős társaság fotózkodott előtte.
2020 novemberében Szájer József – akkor még a Fidesz európai parlamenti képviselőjeként – menekülni próbált a rendőrségi rajtaütés elől egy, a kijárási tilalom dacára megtartott orgiáról. A brüsszeli ügyészség akkori közleménye szerint a képviselő táskájában drogot találtak, amelyről Szájer azt állította, nem tudja, hogyan került oda. EP-mandátumáról az elfogása után pár nap múlva, de még az ügy nyilvánosságra kerülése előtt mondott le, „egyre nagyobb lelki megterhelésre” hivatkozva. A botrány kirobbanása után aztán a Fideszből is kilépett, és visszavonult a közszerepléstől, nemrégiben azonban visszatért, és Schmidt Mária felkérésére a jövőben a Szabad Európa Intézet alapító munkatársaként dolgozik majd uniós terveken. A héten a Terror Háza Múzeumban megtartották a Szájer pályafutásáról szóló, Frontvonalban című könyv bemutatóját is, a botrány óta itt szólalt meg először nagyobb közönség előtt az egykori Fidesz-alapító, akit mások mellett Orbán Viktor felesége, Lévai Anikó is méltatott az eseményen.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán