Világ HVG 2024. december. 02. 05:19

A szociáldemokraták nyerték a román választást, simán bejutott az RMDSZ

Az AUR mellett két további, kisebb szélsőjobboldali párt is bejutott a román parlamentbe a vasárnapi választáson, de a legtöbb szavazatot a kormánykoalíciót vezető PSD kapta. A magyar kisebbség pártja a vártnál jobban szerepelt.

A jelenleg is kormányon lévő Szociáldemokrata Párt, a PSD kapta a legtöbb szavazatot a vasárnapi, romániai parlamenti választáson, a hivatalos eredmények szerint 98,50 százalékos feldolgozottságnál 22,97 százalékkal végzett az első helyen Marcel Ciolacu miniszterelnök pártja. A második a szélsőjobboldali AUR lett, amely a szavazatok 18,04 százalékát kapta meg.

A PSD koalíciós partnerére, a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) a szavazatok 14,52 százaléka érkezett, míg a másik jobbközép erő, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), amelynek elnökjelöltje az első eredmények szerint második fordulóba jutott az egy héttel korábbi elnökválasztáson, 11,88 százalékot kapott, a radikális jobboldali pedig SOS 7,48 százalékot.

Továbbra is ott lesz a parlamentben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), amely végül 6,56 százalékkal bőven megugrotta a parlamenti küszöböt, de bejutott az elnökválasztáson a nagy meglepetésre első helyen végző Calin Georgescut támogató Fiatal Emberek Pártja (POT) is, amelyre a szavazatok 6,15 százalékát adták le a román választók.

“Fontos jelzést küldtek a román választók a politikai osztálynak. Lényegében azt, hogy folytassuk az ország uniós pénzekből való fejlesztését, s ugyanakkor védjük az identitásunkat, a nemzeti értékeinket és a hitünket” – nyilatkozta a PSD vezetője, Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök vasárnap este, az első exit pollok után az MTI beszámolója szerint. Ilie Bolojan, a PNL ideiglenes elnöke közölte, hogy továbbra is hajlandóak részt venni a PSD által vezetett kormánykoalícióban. Az AUR vezetője, George Simion pedig arról beszélt, hogy “a román nép nagyrészt a szuverenista erőkre szavazott.”

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az exit pollokra reagálva elmondta, hogy az erdélyi magyar választók látták a veszélyt, amelyet a szélsőséges pártok előretörése jelent. Kiemelte, hogy a magyarlakta területeken rendre magasan alakult a választási részvétel. “Nem vagyunk egyformák, de összetartozunk, és ez ma mindenki számára fontos volt” – mondta az eredménnyel kapcsolatban Kelemen.

Hirdetés