Tényleg apokalipszist okozhat egy erős napkitörés? Valójában mekkora veszélyben van a Föld?
1859-ben olyan erős napkitörés történt, hogy a Napból kiáramló részecskék miatt kigyulladtak az akkor elterjedőben lévő távíróberendezések. Emiatt sokan úgy vélik, egy hasonló esemény ma, amikor a technológia jóval nagyobb mértékben átszőtte a mindennapokat, valóságos összeomlást váltana ki a társadalom mindennapi működésében. A kockázat nem nulla, de azért van mivel hűteni a kedélyeket.
Bejött az Indiai Technológiai- és Tudományos Oktatóintézet (Indian Institutes of Science Education and Research, IISER) kutatóinak előrejelzése. 2023 decemberében arról beszéltek, hogy az aktuálisan zajló, 25. napciklus 2024 elején érhet el eddigi csúcsára: rengeteg napkitörés várható, amit akár a földi kommunikációs rendszerek felhasználói is megérezhetnek.
A csillagászok műszerei az elmúlt egy évben több ilyen jelenséget is detektáltak, a legerősebbekre azonban az év első felében került sor. Tavaly januárban egy nagyon ritka napkitörést sikerült videóra venni, volt, hogy egyszerre négy helyen rázta meg robbanás a csillagot, a NASA Solar Dynamics Observatory nevű űrszondája pedig három, a legerősebb kategóriába tartozó napkitörésről készített felvételt. Az eddigi legemlékezetesebb eseményre május 10-én került sor, amikor olyan erős geomágneses vihar érte el a Földet, amilyenre húsz éve nem volt példa. Emiatt Magyarországról is szabad szemmel lehetett látni a sarki fényt.
A felsorolt eseményekben egy dolog közös: bár látványosak és erősek voltak, mégsem okoztak komolyabb problémát a Földön. A tudósok régóta hangsúlyozzák, hogy egy nagyon erős napkitörés hetekre, vagy akár hónapokra is kiütheti a kommunikációs rendszereket, ami gazdasági és társadalmi összeomlást idézhet elő. Az IISER kutatói által említett fennakadásokat csupán a májusi esemény okozott, de az sem különösebben nagyot: átmenetileg le kellett állítani a vetést a GPS-re támaszkodó traktorokkal, mert a geomágneses vihar összezavarta őket. Márpedig ez nem épp az az apokalipszis, amire a figyelmeztetések alapján számítani lehet.
Miért éppen most?
A Naprendszer központi csillaga jelenleg a 25. napciklusnál jár, ami 2019 decemberében kezdődött. Egy ilyen ciklus – felfutással, tetőzéssel és lefutási időszakkal együtt – 11 éven át tart, a különböző szakaszait pedig az határozza meg, hogy mennyi napfolt van jelen az égitesten. Ezen területek hőmérséklete jóval alacsonyabb a felszín többi részéhez képest, ezért a megfigyelés során az eszközökön keresztül sötét foltként lehet ezeket látni. Innen az elnevezés is.
De ez miként kapcsolódik a napkitörésekhez?