Kihasználást, átverést emleget számos művész, akiket „tesztelésre” kért fel a mesterséges intelligencia fejlesztésének egyik legnagyobb neve, az OpenAI. Nem mindennapi módon fejezték ki az elégedetlenségüket, elérhetővé tettek egy egyelőre még kiadatlan, viszont meglehetősen izgalmas mesterséges intelligencia eszközt.
Az OpenAI gőzerővel csiszolgatja a februárban bejelentett Sorát, egy generatív MI-modellt, amelyik szövegből videót hoz létre. Az OpenAI leírása szerint a Sora képes egy rövid vagy részletes leírás alapján filmszerű jeleneteket generálni, több karakterrel, különböző típusú mozgásokkal és háttér-részletekkel.
A Sora egyelőre még nem nyilvános, azonban néhány nappal ezelőtt váratlanul megjelent a Hugging Face MI fejlesztői platformon, és a felhasználók videókat készíthettek a Sorával (néhány példát meg is lehet nézni itt).
Hogy mi is áll az ügy hátterében, azt felháborodott művészek magyarázták meg egy nyílt levélben, amelyben még egy felfelé mutató középső ujj szimbólum is észrevehető. A művészeknek hozzáférést adtak a Sorához, ugyanis korai tesztelőként és kreatív partnerként akarták alkalmazni őket. Ez idáig nem is hangzik rosszul, azonban a levél írói úgy vélik, hogy valójában az OpenAI kihasználja a hozzájuk hasonló mesterséges intelligencia művészek százait, mindenféle anyagi ellenszolgáltatás nélkül.
„Művészek százai biztosítanak nem fizetett munkaerőt hibatesztelések, visszajelzések és kísérleti munkák révén egy 150 milliárd dolláros értékű vállalat számára. Míg több százan járulnak hozzá ingyenesen, néhány kiválasztottat versenyeztetnek, hogy levetítsék Sora által készített filmjeit – minimális ellentételezést kínálva, amely elhalványul az OpenAI jelentős PR- és marketingértékéhez képest” – írják a Hugging Face mesterséges intelligencia-modell-tárhelyen.
Azt is nyilvánvalóvá tették, hogy nem ellenzik a mesterséges intelligencia művészi eszközként történő használatát, sőt, sokan közülük a mesterséges intelligencia korai alkalmazói munkájuk során. Most viszont úgy érzik, tiltakozni kell a korai hozzáférést biztosító program ellen, amely ugyan nyilvános hozzáférésnek mutatja magát, de sokkal inkább trükknek tűnik, semmint lehetőségnek az eszközzel történő szabad kísérletezésére és a kritikák megfogalmazására. Ezt támasztja alá az is, hogy az eszközzel készített videókat az OpenAI-nak jóvá kell hagynia a megosztás előtt.
„Megosztjuk mindezt a világgal abban a reményben, hogy az OpenAI nyitottabbá, művészbarátabbá válik, és a PR-mutatványokon túl is támogatja a művészeteket” – írják még a levelükben. A Hugging Face-en közzétett eszköz már nem működik, és a levél tetején található megjegyzés szerint az OpenAI ideiglenesen le is állította a Sora korai hozzáférési programját a művészek számára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.