Talaj- és kőzetmintákat gyűjtene a Hold sötét oldaláról Kína Csang'o-6 missziója. Ehhez adattovábbító műholdakra is szükség lesz.
Élénkül az űrverseny: a hírek szerint Kína napokon belül egy robotszondát indít a Hold túlsó (sötét) oldalára, írja a Reuters hírügynökség. Kína ezzel megalapozná az utat egy kínai asztronautákkal végrehajtott holdra szállásnak, valamint egy, a Hold déli pólusán lévő bázisnak is.
Az elmúlt években Kína megkezdte a felzárkózást az amerikai és az orosz űrprogramokhoz, 2020-ban például sikerrel juttattak vissza mintákat is a Holdról.
A Reuters szerint Kína a héten a Csang’o-6 misszióval érné el a Hold sötét oldalát, a 2020-as misszió tartalék szondájával, hogy talaj- és kőzetmintákat gyűjtsön onnan. Hogy a Földdel történő kapcsolat megfelelő legyen, a szondának az égitest körül keringő adattovábbító (reléző) műholdakra kell támaszkodnia. A küldetést 53 naposra tervezik.
Ugyanezekre a műholdakra fog támaszkodni a legénység nélküli Csang’o-7 és Csang’o-8 küldetés is 2026-ban, valamint 2028-ban, amikor is Kína megkezdi a víz kutatását a Hold déli részén, akár egy Oroszországgal közös „előőrsöt” is kiépítve ott. Embert 2030-ig juttatnának a holdfelszínre.
A Reuters felidézi Bill Nelson NASA-igazgató azon aggodalmait, hogy Kína a Hold összes vízkészletét kisajátítaná – ezt azonban az ország mindeddig cáfolta, mondván ők minden országgal készek együttműködni.
A NASA az Artemis-program révén 2026-ban tervez újból embert juttatni a Holdra, de legénység nélküli küldetések már azt megelőzően is lesznek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon egy korábbi kínai robotszonda indítása látható.)