Ismét halasztja az Artemis-programot a NASA, leghamarabb 2027-ben lép ember újból a Hold felszínére
Idén másodjára is halasztja az Artemis-programot a NASA, mert még dolgozniuk kell az Orion űrkapszula hőpajzsát érintő problémán.
Idén másodjára is halasztja az Artemis-programot a NASA, mert még dolgozniuk kell az Orion űrkapszula hőpajzsát érintő problémán.
Új illusztrációkat adott közre a SpaceX, melyek segítségével képet kaphatunk arról, mire lehet majd számítani 2026-ban, amikor az Artemis III küldetés során ismét ember lép a Holdra.
Egy éven belül már ember is megközelítené a Holdat az Artemis-2 küldetés során, de a NASA egyelőre még hallgat arról, hogy az első teszt során mi okozta az Artemis-1 hőpajzsát érintő váratlan problémákat. Pedig ennek a sérülése végzetes lehet a legénység számára is.
A Holdon – gravitáció hiányában – nem könnyű feltápászkodni egy esést követően, és ebben a hatalmas szkafander is szerepet játszik. Pedig az Apollo-program során gyakoriak voltak az esések, de a jövő asztronautáit már robotkarok segíthetik majd fel, köszönhetően a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) fejlesztésének.
Először lehet teljes valójában megtekinteni a Prada és az Axiom Space által fejlesztett új szkafandert, melynél a megjelenés mellett a funkciókra is nagy hangsúlyt fordított a két cég.
Kína a tervek szerint 2030-ban küldene három embert a Holdhoz, hogy közülük kettő leszálljon a felszínére. Az ehhez szükséges űrruha már elkészült.
A Holdon gyorsabban telik az idő, mint a Földön. A különbség ugyan csekély, idővel azonban összeadódhat, ami már veszélybe sodorhatja a nagy pontosságot igénylő küldetéseket. A NASA ezért egységes időzónát vezet be, amit majd a holdi telepesek is használhatnak.
Az egyik legizgalmasabb – és legnehezebb – kérdése az állandó holdi jelenlétnek, hogy mégis miből építkezzen ott az ember. Az egyik megközelítés, hogy a holdi talajból kéne építőanyagot készíteni, és ezzel kísérletezik Kína is.
Kilőtt az ára, és tetemes csúszásban is van az Artemis-program második indítóállása, mutat rá a NASA főfelügyeleti szervének friss jelentése.
Bill Nelson NASA-igazgató szerint is rendkívül gyorsan halad Kína a saját űrprogramjával – most éppen egy olyan módszert fedeztek fel, mellyel biztosítható lehet akár 50 ember napi ivóvíz-ellátása is.
A hőpajzsot, a fokozatokat szétválasztó csavarokat, valamint az elektronikus rendszereket is érintik azok a problémák, melyekre a NASA főfelügyeleti szervének új jelentése hívja fel a figyelmet. Az amerikai űrhivatal már dolgozik az űrhajósokra nézve veszélyes hibák orvoslásán.
Talaj- és kőzetmintákat gyűjtene a Hold sötét oldaláról Kína Csang'o-6 missziója. Ehhez adattovábbító műholdakra is szükség lesz.