Az egyik legizgalmasabb – és legnehezebb – kérdése az állandó holdi jelenlétnek, hogy mégis miből építkezzen ott az ember. Az egyik megközelítés, hogy a holdi talajból kéne építőanyagot készíteni, és ezzel kísérletezik Kína is.
Miközben Elon Musk négy éven belül elindítaná az első embert a Marsra, az Egyesült Államok és Kína inkább egyelőre maradna a Földtől kevésbé elrugaszkodott terveknél: az állandó holdi jelenlét kialakításááln.
Már ez is egy rendkívül komplex feladat, mert ahhoz, hogy az ember létrehozzon egy bázist a Holdon, a legegyszerűbb, ha azt ott helyben építi meg, és nem a Földről szállítja az ehhez szükséges anyagok zömét – hanem azt hasznosítja, ami ott fellelhető.
A legkézenfekvőbb megoldás a holdi talaj: a Huazhong Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói ennek a szimulált változatából hoztak létre téglákat, melyeket hamarosan a Tiengkung (Mennyei Palota) űrállomásra is eljuttatnak, hogy ott teszteljék őket – írja a South China Morning Post.
Ezután majd kiértékelik, hogy hogyan teljesítettek a zord körülmények között, és alkalmasak-e holdbázisok építésére. Márpedig számos szélsőségnek kell ellenálljanak a holdtéglák: az űrben lévő sugárzás, valamint a hőmérsékleti szélsőségek is komoly kihívások elé fogják állítani őket.
A téglákat a Tiencsou-8 teherhajó-küldetéssel juttatják majd el az űrállomásra, akár már októberben. A minták tesztelése várhatóan három évig tart majd. A kínai állami tévének az egyetem egyik szakembere elmondta: 100 megapascal szilárdságúra „sütik” a téglákat, ami jóval keményebb, mint a hagyományos beton. A teszt ellenére úgy véli, még további kutatásokra van szükség, hogy kiderüljön, a tégla helytállna-e a zord holdi körülmények közt.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon a kínai Csang’o-6 holdszonda látható.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.