Tech HVG 2024. szeptember. 04. 11:03

3 évet csúszik, hatszor drágább lehet: ez nem egy magyarországi építkezés, hanem a NASA Hold-programjának egyik fontos eleme

Kilőtt az ára, és tetemes csúszásban is van az Artemis-program második indítóállása, mutat rá a NASA főfelügyeleti szervének friss jelentése.

A NASA már teljes gőzzel készül arra, hogy újból embert juttasson a Holdra – az Artemis-program keretein belül 2025-ben először megkerülik a Holdat egy űrhajóval, majd 2026-ban egy másik misszió során már le is szállnak majd az égitestre az asztronauták.

Az ehhez szükséges Orion űrhajón már javában dolgozik a NASA, ám van itt még valami, amire szintén nagy szükség lesz a küldetések során: az indítóállás. Mint azt a neve is sejteti, innen fog elindulni az űrhajó, és sokkal komplexebb létesítményről van szó, mint gondolná. Az indítás mellett ezen is szerelik össze az űrhajót (állítják össze a hordozórakétákkal), és szállítani is lehet vele az űrhajót.

Egy már elkészült, de a NASA dolgozik egy másodikon – ám az árak már most kilőttek. Erre a NASA főfelügyeleti szerve, az OIG (Office of Inspector General) által kiadott friss jelentés hívja fel a figyelmet. Konkrétan, az csak egy dolog, hogy jelentős késedelmeket állapítottak meg, de a tervezett összeg hatszorosába kerülhet az ML-2 indítóállás – írja a Gizmodo.

A portál felidézi: a NASA még 2019-ben ítélt meg 383 millió dolláros szerződést a Bechtel nevű cégnek, hogy tervezzen és építsen meg egy második indítóállást az akkor 2028-ra ütemezett Artemis 4-misszióhoz. Az indítóállást 2023 márciusig kellett volna átadni a NASA részére, ám időközben 2022-ben előbb 1 milliárd dollárra hízott a szerződés, majd 2026 májusára ütemezték át az átadás dátumát.

Már ez is elég elég durvának mondható, de az OIG most úgy kalkulál, hogy végül 2,7 milliárd dollárba kerülhet az ML-2, és csak 2029 szeptemberében lehetne hadra fogni.

Ezt a három komoly problémát találták abban az űrhajóban, amelyik jövőre indulna a Holdhoz

A hőpajzsot, a fokozatokat szétválasztó csavarokat, valamint az elektronikus rendszereket is érintik azok a problémák, melyekre a NASA főfelügyeleti szervének új jelentése hívja fel a figyelmet. Az amerikai űrhivatal már dolgozik az űrhajósokra nézve veszélyes hibák orvoslásán.

A NASA illetékesei nem értenek egyet a jelentésben tett megállapításokkal, és úgy vélik, a drágulás üteme idővel csökkenni fog.

Nem először éri kritika el az Artemis-program elszállt költségeit: korábban az SLS-rakéták ára lőtt ki, erről itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.