Tech HVG 2025. március. 13. 19:03

Legyőzte az embert a mesterséges intelligencia a szimulált légiharcban

Kínai kutatók olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek, ami képes előre jelezni, hogyan fog manőverezni egy ellenséges pilóta.

Kínai Northwest Institute of Mechanical & Electrical Engineering kutatói azt állítják, hogy sikerült olyan mesterséges intelligenciát (MI) fejleszteniük, ami képes legyőzni az emberi pilótákat a szoros légi összecsapásban. A South China Morning Post beszámolója szerint a szakemberek ehhez fejlett infravörös képalkotást és a mesterséges intelligencia vezérelte prediktív modellezést alkalmaztak. A módszer képes volt megjósolni az ellenséges gép mozgását, miközben a szárny és a farok mozgására összpontosított.

A korábbi MI-alapú rendszereknek komoly problémát okozott, ha az emberi pilóták hirtelen manővereket hajtottak végre a repülőgéppel. Emiatt ezek hatékonysága egy ponton túl korlátokba ütközött. Ahhoz, hogy ezt a problémát orvosolják, a szakemberek a YOLOv8 nevű neurális háló egy módosított változatát használták fel. A rendszer a segítségével elemzi az infravörös képeket, hogy felismerje az ellenséges gép – például egy F-15-ös vadászgép – egyes, a manőverezéshez használt elemeinek milliméter pontosságú deformációját.

Ezek az információk egy rövid távú memóriában tárolódnak el, ami lehetővé teszi a mesterséges intelligencia számára, hogy előre kiszámítsa a manővert még azelőtt, hogy az ténylegesen megtörténne.

A kutatók szerint a szimulációk tízszeres javulást mutattak az előző fejlesztésekhez képest, ami már elegendő ahhoz, hogy a légvédelem lövedékei képesek legyenek a manőverező gépek pilótafülkéjét is eltalálni.

Kína megcsinálta a mesterséges intelligenciát, ami már tényleg elveheti az ember munkáját

A Manus nevű mesterséges intelligencia képes önálló döntéseket hozni, és már nemcsak segíti az ember munkáját, hanem el is végzi azt. Kínai fejlesztés, ami az Egyesült Államok vezető szerepét is megkérdőjelezi.

A szakemberek szerint, bár a manőverezés a pilóta ösztöneitől és kiszámíthatatlanságától függ, a műveletnek vannak fizikai előjelei, amiből képes dolgozni a rendszer. A szimulált tesztek során egy F-15-ös gyors emelkedésbe kezdett, míg egy másik az ellenséges tűz elkerülése érdekében manőverezett. Mindkét mozgás a vezérlőfelületek erős koordinációját teszi szükségessé, a mesterséges intelligencia viszont képes volt ezredmásodperces pontossággal kiszámítani a várható lépést, így eltalálni a pilóta vezette járművet.

Egy ilyen rendszer a jövőben komoly előnyt adhat a kínai vadászpilóták számára, ha a repülőgépeiket ilyen technológiával szerelik fel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Dobszay János - Gergely Márton 2025. március. 15. 07:00

Lazuljon-e néha Magyar Péter, vagy abból nem sok jó származik? – Geszti Péter és Radnai Márk a HVG Címlapsztoriban

Van-e mesterséges intelligencia a Tisza március 15-re készült himnuszában? Mi volt a kormánykommunikáció lélektani mélypontja Geszti Péter számára? Mit árul el Magyarországról, hogy mindenki ki volt akadva Kasszás Erzsitől, akinek karakterével Radnai Márk mégis milliárdokat hozott a CBA-nak? Milyen megfontolás van amögött, hogy Magyar Péter hajlamos durván, cinikusan kommunikálni? Miért tojik mindenki a kormány jóhír-kampányára? Hogyan ne legyen Kubatov-lista a Tisza-szigetekből?