2008. március. 20. 07:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 19. 16:34 Tech

Galaxis méretű az eddigi legnagyobb fekete lyuk

Az univerzumban felfedezett eddigi legnagyobb fekete lyuk a mi Napunk tömegének 18 milliárdszorosát nyomja, mérete pedig egy egész galaxiséhoz hasonló. A kozmikus szörnyetegnek egy kisebb testvére is van, amelynek röppályáját tanulmányozva a kutatók hatékonyabban vizsgálhatják az erős gravitációs erőnek Einstein relativitáselméletére gyakorolt hatásait.

A minden elnyelő fekete lyukak eddigi
legnagyobbika 18 milliárdszor akkora mint a Nap
© AP
A The Daily Galaxy csillagászati oldal értesülései szerint a Földtől 3,5 milliárd fényévre elhelyezkedő OJ287-es kódjelű kvazár középpontjában található masszív fekete lyuk mintegy hatszor akkora mint az eddig számontartott legnagyobb hasonló égi formáció. A kvazárok rendkívül fényes objektumok, amelyek központját egy fekete lyuk képezi. Az ebbe spirálként áramló anyag által kibocsátott sugárzás látható erős fény formájában.

Az óriás kisebb testvére amely „csupán” a Nap tömegének százmilliószorosát teszi ki, 12 évente kerüli meg a hatalmas fekete lyukat. Minden alkalommal kétszer is átüti a kvazár középpontja felé áramló anyagmasszát, amelynek helyzete ilyenkor fényes kitörések formájábna módosul.

A relativitáselmélet szerint a kisebbik fekete lyuk röppályájának idővel módosulnia kéne, ami annyit tesz, hogy annak a pontnak, ahol a legközelebb van óriás szomszédjához, szintén változnia kellene a térben. Ezt a hatást a Merkúr Nap körüli röppályájának tanulmányozásakor már kimutatták, igaz jóval kisebb mértékben. Az OJ287 esetében a nagyobbik lyuk elképesztő gravitációs mezeje minden egyes alkalommal, amikor a kisebb szomszéd megkerüli a nagyot, nem kevesebb, mint 39°-al módosul.

A fent említett fényes kitöréseket már körülbelül egy tucatszor megfigyelte egy finn kutatócsoport, Mauri Valtonen csillagász vezetésével a finnországi Tuorla Obszervatóriumban.

„Felvetődik a kérdés, hogy mekkorára nőhetnek a fekete lyukak” – magyarázta a Daily Galaxynek Craig Wheeler az austini University of Texas szakértője. „Csak azon múlik, hogy milyen régóta léteznek, és mennyi anyagot nyeltek el. Elméletileg tehát nincsen felső határ.”

A legutóbbi kitörést 2007 szeptember 13-án regisztrálták – ez volt egyébként a prognózis a relativitáselmélet alapján.

„Ha a kisebb fekete lyuk pályája nem módosul, a kitörés 20 nappal korábban következett volna be” – magyarázta Valtonen a New Scientistnek adott interjújában. A szakember hozzátette, a két kozmikus objektum mozgása szerint 10 000 éven belül össze fognak olvadni.

Hirdetés