Kult hvg.hu 2021. december. 21. 07:32

Maruzsa az oltatlan pedagógusok szabadságolásáról: Nem hiszem, hogy össze fog omlani a rendszer

A köznevelési államtitkár szerint „nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban”.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Nem számít komoly működési problémákra a kormányzat amiatt, hogy a koronavírus-fertőzés elleni védőoltást megtagadó pedagógusokat szabadságra küldik – derül ki a köznevelési államtitkár Népszavának adott interjújából. Maruzsa Zoltán úgy fogalmazott:

Nem szeretnék jóslásokba bocsátkozni, de nem hiszem, hogy össze fog omlani a rendszer. Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban.

(...) Vagy most sikeresen lezárjuk az iskolák megvédésének a folyamatát, és a következő félév is jelenléti oktatással működhet, vagy sokkal több zárásra kerülhet sor a következő hónapokban.”

Az államtitkár hozzátette: azok a pedagógusok, akik a december 15-i határidőig nem oltatták be magukat, még egy felszólítást kapnak arról, hogy 15 napon belül tegyék meg.

Azt még nem tudta megmondani Maruzsa, hogy hányan vannak a tanárok között azok, akik egyértelműen elutasítják az oltást, de az látszik – magyarázta –, hogy az oltottakon túl növekszik azoknak a száma is, akiknek orvosi igazolásuk van arról, hogy egészségi okokból nem javasolt számukra a vakcina beadása.

Arról pedig nincsenek adataik, hogy hányan vannak azok a pedagógusok, akik már háromszor is beoltatták magukat. „Nincs pontos statisztikánk, oltottság és nem oltottság kategóriájában gondolkodunk, egyelőre a jogszabályok sem tesznek különbséget a kétszer vagy háromszor oltottak között.”

Azokról, akik azért kaptak védettségi igazolványt, mert megfertőződtek, de kigyógyultak, azt mondta Maruzsa: „Annak a felmérése, hogy ez milyen védettségi szintet biztosít, mikor volt beteg, hogyan reagált a fertőzésre az érintett, egészségügyi, nem köznevelés-szakmai szempontok szerint történik. Ha ezt az orvos igazolja, akkor mentesítheti a kötelezettség alól az érintett pedagógust.”

A 12 évesnél idősebb iskolások 55 százaléka van már beoltva, a nagyjából 600 ezer 5–11 éves közül azonban a legutóbbi adatok szerint egyelőre kevesebb mint 40 ezernek adták be a vakcinát. Maruzsa arra számít, hogy ebben a korosztályban alacsonyabb is lesz az átoltottság, de szerinte „ha csak az alsó évfolyamosok 10-20 százaléka lesz beoltva, az is lassíthatja a járvány terjedését”. Azt is elmondta: egyelőre nem terveznek kimondani azt, hogy az alsóbb évfolyamokon sem lehet digitális oktatást elrendelni, mert nem számítanak arra, hogy a kisebbek átoltottsága a következő hetekben eléri az idősebb diákok csoportjáét.

Az államtitkár szerint egyre kevesebb az olyan intézmény, ahol digitális oktatás vagy rendkívüli szünet van: az óvodák 1, az iskolák 1,5 százalékában van valamilyen tanügyi intézkedés.

Arról, hogy a magyar iskolákban osztrák vagy román példára miért nem vezették be a diákok tesztelését, Maruzsa azt mondta: egyik országban sem volt kifejezetten sikeres az intézkedés. A magyar megközelítés az, hogy „mióta van jobb védekezésünk, a vakcina, inkább oltunk”.