Tech HVG 2025. január. 03. 13:03

2025-ben szállt fel, de 2024-ben landolt egy ázsiai légitársaság repülőgépe

A Cathay Pacific XC880-as járatának utasai Hongkongból Los Angelesbe repültek, ami nemcsak egy 12 órás utat, hanem egy dátumugrást is eredményezett.

Az ázsiai Cathay Pacific légitársaság egyik járatának utasai kétszer is megünnepelhették az új év első napját. A Flightstats adatai szerint a CX880-as járat 2025. január 1-jén, helyi idő szerint éjfél után 21 perccel szállt fel a hongkongi nemzetközi repülőtérről. Ezután valamivel több mint 12 órát repült, majd végül 2024. december 31-én, helyi idő szerint 20:33-kor landolt Los Angelesben.

Flightstats

Természetesen ehhez a fajta időutazáshoz semmilyen idegen technológiára nem volt szükség: a dupla élményhez a nemzetközi dátumválasztó vonal (International Date Line, IDL) járult hozzá. Ez egy képzeletbeli, cikcakkos vonal a Föld felszínén, ami a földrajzi keleti hosszúság 180 foka mentén halad észak-déli irányban, és különböző dátumú területeket választ el egymástól.

Amikor egy repülőgép nyugatról kelet felé haladva átlépi az IDL-t, egy naptári napot „visszaugrik” az idő, így olyan, mintha a járat azelőtt landolna, hogy felszállt volna.

Olyan hatása is van a Földre a globális felmelegedésnek, amire eddig senki sem gondolt

Svájci kutatók a Föld mozgása, a mélyben zajló folyamatok és a sarki jégtakaró olvadása között találtak érdekes összefüggéseket.

Ahogy az IFLScience rámutat, a hatáshoz nem feltétlenül kell átlépni az IDL-t. Még 1999/2000-ben az Air France lehetőséget kínált néhány utasának, hogy kétszer is megünnepeljék a millenniumot egy Concorde fedélzetén, amely 2000. január 1-jén, helyi idő szerint hajnali 1 órakor indult a párizsi Charles de Gaulle repülőtérről, és a New York-i John F. Kennedy repülőtéren landolt 1999. december 31-én, helyi idő szerint 23 órakor.

Mivel a gép szuperszonikus sebességgel haladt, elég gyorsan tudott mozogni ahhoz, hogy megelőzze a Föld forgását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.