Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia a háború kitörése után jelezte, hogy kilép a bankból. Most még lejjebb került a minősítési rendszerben az NBB.
Az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet "BBB plusz/A-2"-ről a befektetési szint legalsó kategóriájába, "BBB mínusz/A-3"-ra rontotta a budapesti székhelyű Nemzetközi Befektetési Bank (NBB) hosszú és rövid távú minősítését. A "BBB mínuszra", azaz a hosszú távú minősítésre vonatkozó kilátás (további rontás lehetőségére utaló) negatív - áll az ügynökség közleményében.
"A NBB pénzügyi kockázati profilja nyomás alá kerülhet, ha a banknak a következő két évben nem sikerül visszaszereznie a finanszírozási piacokat, vagy ha jelentősen romlik a tőkehelyzete" - vélik az S&P elemzői. Gondnak tartják továbbá azt is, hogy ha a banknak nem sikerül átalakítania szerepét és jogkörét a részvényesek változó szerkezete mellett.
Az 1970-ben alapított NBB részvényesei Bulgária, Kuba, Csehország, Magyarország, Mongólia, Románia, Oroszország, Szlovákia és Vietnam, de az ukrajnai háború miatt Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia jelezte, hogy kilép a bankból. A bank 2021-ben az utóbbi évek rekordjának számító, 7,9 millió eurós (2,78 milliárd forint) nettó nyereséget ért el, ami 8 százalékkal haladja meg az előző évit. Az év végén a bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, ez több mint 10 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.
A nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Moody's Investors Service még március végén döntött a NBB hosszú távú kibocsátói és kiemelt fedezetlen kötelezettségekre vonatkozó minősítésének visszavonásáról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.