Fellendült az amerikai munkaerőpiac, vergődtek az európai tőzsdék
A vártnál lényegesen kedvezőbben alakultak az amerikai makroadatok, mégis inkább lefelé tartottak a részvénypiacok január első hetében. A kedvetlen kereskedés a dollár-euró árfolyamra is rányomta a bélyegét.
A USA-ban a munkanélküliségi ráta 8,5 százalékra csökkent, ez 2009 februárja óta a legkedvezőbb érték - derül ki az OTP jelentéséből. A legtöbb elemző ráadásul az valószínűsíti, hogy az amerikai gazdaság növekedési üteme magasabb lehetett a harmadik negyedévesnél, akkor 1,8 százalékos volt.
Hiába a kedvező adatok, Európában ez alig volt érzékelhető. Frankfurtban és Párizsban lefelé tartott a tőzsde, de Londonban a Goldman Sachs által vételre ajánlott Vodafone emelkedése és az iráni feszültség miatt felfelé tartó olajár miatt jó napot zártak. A Citi elemzésében arról írt, hogy a negyedik negyedévben veszteséges lehetett az Alcoa, ez elbizonytalanította a befektetőket. Főleg azért, mert erre a recesszió kezdete óta nem volt példa.
Az sem javított a hangulaton, hogy pénteken 7 százalék fölé emelkedtek az olasz hosszú hozamok, annak ellenére, hogy az Európai Központi Bank közvetlenül is beavatkozott. Az euró 1,27 alá gyengült a dollár ellenében, de hétfő reggel erősödésbe kezdett. A német ipari termelés megrendelései is nagyot estek decemberben, a novemberi export-dinamika azonban már kedvező volt.
Jól jártak viszont a svájci lakosok: decemberben 0,7 százalékkal csökkentek Svájcban a fogyasztói árak, éves összevetésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.