Az ingatlanpiacon a tavasz hagyományosan pezsdülést hoz. Idén azonban – és ebben a hvg.hu által megkérdezett szakértők azonos állásponton vannak – zsongás helyett pangás lesz. Akinek készpénze van, most jó áron vásárolhat.
A tavasz mindig hoz egy kis mobilitást, de idén ennek jelentős gátja a bankok gyenge hitelezési hajlandósága – mondta a hvg.hu-nak Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) elnöke. A magyarok megszokták, hogy hitelből vásárolnak, s most meglehetősen tanácstalanok, hiszen nehezen jutnak kölcsönhöz. A bankok ugyanis a kilakoltatási moratórium miatt nem tudják, mikor jutnak hozzá a kihelyezett, de nem törlesztett tőkéjükhöz.
Természetesen a helyzetüket a pénzintézeti különadó sem könnyíti. Az elmúlt két évben pedig az a kör, amely készpénzért vásárolt ingatlanokat, kimerítette a lehetőségeit. Ezért ezen a tavaszon a piaci mozgások elsősorban a cserékre fognak korlátozódni, ahol csak a különbségeket kell finanszírozni. A visszajelzések azt is mutatják, hogy az árszint nem fog emelkedni, s ezen a tavaszon nem tér vissza a válság előtti nívóra – fejtette ki Mehrli Péter.
A MAISZ elnöke szerint a pár évvel korábban létrejött évi 200-300 ezer tranzakcióval szemben tavaly csak 90 ezer ügylet volt, s ennél az idén sem lesz több. Csak az igazán frekventált területeken és speciális tulajdonságú ingatlanoknál van jelentős kereslet. Például balatoni vízparti telekre mindig lenne vevő, csakhogy ezek nagyon túlértékeltek, hiszen csak korlátozottan hozzáférhetők. De amiatt, hogy a környezetet a vásárló nem tudja megváltoztatni, a jelenlegi árak így is túlzottak, ami visszafogja a forgalmat. A kisebb településeken viszont még ár alatt is szinte lehetetlen eladni. Az ottani, jelzáloggal terhelt házak pedig különösen forgalomképtelenek – vélekedett Mehrli Péter.
Koczóné Múzer Éva, a verőcei Koczó és Tsa. Ingatlaniroda vezetője szerint a Dunakanyarban teljes mértékben áll az ingatlanpiac. Érdeklődők mostanában már egyre többen vannak, nagyon sok ingatlant megnéznek, de ügyletek nem jönnek létre. Gyakorlatilag odáig sem jutnak el, hogy az ajánlattételre sor kerülhessen, így alkukról, árengedményekről sem lehet beszélni. Komoly vételi szándék jelenleg egyszerűen nincs.
A Balatonnál ennél azért jobb a helyzet, legalább is Maróthy Tamás, a keszthelyi Balatoniingatlan.com (Canella CE Kft.) ügyvezetője idén már javulásra számít. Mint mondja, különösen a nyugat-balatoni térségben javulnának a lehetőségek, ha a sármelléki Fly Balaton repülőtér ismét megnyitna. Úgy tudják, hogy május elején már megérkezhetnek a Ryanair első járatai, ami a brit és német befektetők számára elengedhetetlen.
Hasonló a helyzet az egyre nagyobb számban érkező fizetőképes orosz középosztálybeliekkel is, akik kifejezetten kellemesnek tartják a balatoni éghajlatot és vízparti környezetet. Számukra Hévíz vonzása is igen erős. Vannak, akik át is települnének, mert az orosz nagyvárosok elmondásuk szerint megfizethetetlenül drágák lettek.
A külföldiek érdeklődését azonban a gazdasági válság alaposan megcsappantotta. Maróthy Tamás tapasztalatai szerint a válság előtt gyakoriak voltak a 100 ezer euró feletti ügyletek, most viszont maximum 15 millió forintot akarnak fizetni egy-egy ingatlanért. Érdekessége a külföldi keresletnek, hogy megjelentek azok az idősebb brit polgárok, akik Spanyolországot már túl drágának találták, s most onnan ide települnének át.
Az azonban biztos, hogy senki sem vásárol ész nélkül. Csak akkor adnak kezet, ha az ingatlan minden szempontból megfelel az elképzeléseiknek. Ezek megtalálására azonban nem sajnálják a fáradságot, nagyon sok házat megnéznek, és alaposan mérlegelnek.
Maróthy Tamás szerint idén már javulásra lehet számítani a tó környékén, amire az egyre nagyobb számú hazai érdeklődőből is következtetni lehet. Hatalmas a kínálat a Balaton mellett, azaz az árak elég nyomottak. Jó alkudozással elég nagy árengedményeket lehet elérni. Ám míg tavaly akár még 30 százalékos diszkontot is el lehetett érni, ma 15-20 százaléknál többet nem lehet lealkudni. A keresletet elsősorban a Budapestről és vidéki nagyvárosokból érkezők támasztják, de inkább a 10 millió forint körüli ársávban. A 30-40 milliós ingatlanok piacán szinte egyáltalán nincs mozgás.
Az általános árszintről szólva Mehrli Péter elmondta, hogy az FHB előrejelzése szerint idén legfeljebb egy-két százalékos áremelkedés lehet, s az infláció miatt legjobb esetben is stagnálnak majd a reálárak. A helyzet egyáltalán nem rózsás az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek számára ebben a környezetben. A Dun & Bradstreet felmérése szerint míg 2009-ben a késés mértéke nagyjából 31 nap volt, amennyiben késtek az ingatlanügyletek szereplői számláik kiegyenlítésével, addig 2010-re az átlagos késés mértéke már megközelítette a 35 napot. Az ingatlan értékesítéséből és bérbeadásból, ingatlankezelésből és közvetítésből élő cégek ráadásul kisebb arányban egyenlítik ki számláikat időben, mint a magyarországi átlag.
Hazánkban az elmúlt évben a számlák 52 százalékát fizették ki a vállalatok időben, az ingatlanügyletekkel foglalkozó társaságok azonban csak a számlák 47 százalékát teljesítették időben. Így ha most tavasszal elkezdene felfelé kapaszkodni a piac, azt valóban kikeletként élné meg az ott megjelenő legtöbb érintett. Talán csak az a kevéske befektető nem, aki készpénzzel most hatalmas üzleteket csinálhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.