2010. május. 07. 16:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 07. 16:41 Gazdaság

Dow Jones zuhanás: lehet, hogy a gépek vették át a hatalmat

Még mindig folyik a vita, hogy mi okozhatta a Dow Jones ipari indexének tegnapi beszakadását a New York-i tőzsdén. Az egyik lehetséges verzió szerint az elektronikus kereskedés pillanatnyi technikai zavara lehet a bűnös, de még az emberi mulasztást sem lehet kizárni.

Értékpapír kerskedők a New York-i tőzsde parkettjén. Saját eszközeik átléptek felettük
AP

A New York-i tőzsde szóvivője mindenesetre továbbra is cáfolja azt az amerikai sajtóértesülést, hogy egy elütési hiba vezetett a Dow Jones index látványos zuhanásához csütörtökön – jelentette a Független Hírügynökség.

Emlékeztetőül a CBNC tudósítása szerint a New York-i idő szerint 14.40 és 15.00 óra közötti mindössze 20 percben a részvények az átlagos értékük 60 százalékát veszítették el. Az általános pánikra jellemző, hogy a NYSE mindössze 139 papírnál regisztrált emelkedést, miközben 3 029 esett. A Dow Jones Industrial index 998,50 pontot veszített az értékéből, de végül 348-ot veszítve 3 százalékos mínuszban fejezte be a napot. A fő tőzsdeindexek azonban ezen a kereskedési napon mind 4 százaléknál jobban estek.

A hírek szerint a bajt az okozta, hogy a Citigroup egyik kereskedője a Procter & Gamble részvényeinek eladásakor 16 millió helyett véletlenül milliárd dollárt ütött be. A Citigroup közleménye szerint azonban, bár a pénzügyi ágazatban mindenki azon igyekszik, hogy megtalálják a hibás tranzakció forrását, de eddig semmiféle bizonyítékot nem találtak arra, hogy a Citinek ehhez bármilyen köze lenne. A Procter & Gamble szóvivője, Jennifer Chelune is csak széttárta a karját, s szűken mért információkat közölt az újságírókkal. Eszerint tudják, hogy az elektronikus kereskedelemben támadt a zavar, s most a Nasdaq és más nagy elektronikus kereskedelmi rendszerek segítségét igénybe véve igyekeznek bepillantást nyerni. De most nem tudják mi okozta a gondot.

A Dow Jones szóvivője, Eric Ryan kizárta, hogy technikai okok vezettek a hirtelen zuhanáshoz. Sokan azonban úgy vélik, nem a szokásos mederben mentek a dolgok: "Nem tudom, mi történhetett. Az, hogy ilyen gyorsan, ekkorát zuhant, majd ilyen gyorsan vissza is emelkedett, valamilyen hibára utal" - mondta a T. Rowe Price egyik kereskedője. Az illetékes amerikai hivatalok, köztük a tőzsdefelügyelet is vizsgálja, hogy történt-e szokatlan üzletkötés, és kedden meghallgatást tartanak az ügyben – közölte a Független Hírügynökség.

Az AP-nek nyilatkozó pénzpiaci szakemberek is csak találgatnak. Charlie Smith, a a Fort Pitt Capital Group vezető befektetője például úgy vélte: „Azt hiszem, hogy a gépek átvették a hatalmat. Ebben a kereskedésben ugyanis túl sok emberi beavatkozás. Tudjuk, hogy az automatizált kereskedés túlléphet rajtunk, s azt hiszem ennek voltunk a tanúi tegnap.” Peter Boockvar a Miller Tabak befektetési stratégája ehhez annyit tett hozzá, hogy a piac most fogta fel, hogy a görög gazdaság depressziós szakaszon fog átmenni a következő években, mivel pedig Európa a fő kereskedelmi partnerünk, ez megrendítette a globális növekedésbe vetett hitet.

zöldhasú
Hirdetés