Lízingszövetség: drasztikusan esett a kkv-k beruházási hajlandósága
Számottevően visszaesett a kis- és középvállalati (kkv) szektor beruházási hajlandósága december és február között a szűkülő finanszírozási lehetőségek hatására, a gépfinanszírozás területén például 62 százalékos visszaesés volt tapasztalható 2009 első két hónapjában az előző évhez képest - mondta Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség eszköz bizottságának vezetője a szervezet által készített felmérés alapján.
Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára hangsúlyozta, hogy az eszközfinanszírozási lízingpiac a drasztikus visszaesés ellenére nem fagyott be, sőt, a felmérés szerint az európai uniós támogatások után az eszközlízing a második legfontosabb forrás a kkv-k számára, megelőzve a banki, beruházási- és forgóeszközhiteleket.
Lévai Gábor kiemelte azt is, hogy a kkv-k az európai uniós támogatások egyre jelentősebb részét nem tudják lehívni az önerő hiánya miatt. A helyzeten a Lízingszövetség álláspontja szerint részben segíthetne, ha a cégek a bankhitel mellett a pénzügyi lízinget is használhatnák ezekhez a projektekhez - húzta alá.
A szűkülő finanszírozási források ellenére a kkv-k 74 százaléka nem váltott pénzügyi szolgáltatót az elmúlt hónapokban, és a felmérés szerint 47 százalékuk áll kapcsolatban lízingcégekkel - mondta a szövetség főtitkára.
Érdekesség, hogy a felmérés szerint minden ötödik kkv devizapiaci spekulációkkal próbálja ellensúlyozni kieső árbevételeit - tette hozzá Lévai Gábor.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.