2009. február. 14. 15:59 Utolsó frissítés: 2009. február. 14. 21:24 Vállalkozás

Vietnami beruházások magyar vállalkozóknak

Számos vietnami beruházás kivitelezését végezhetik magyar vállalkozások egy tavaly megkötött, és egy még tárgyalás alatt álló, Magyarország által kínált kötött segélyhitelkeretnek, valamint a február elején az ázsiai országban járt magyar környezetvédelmi delegáció tárgyalásainak köszönhetően.

Bodnár Zoltán, a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) vezérigazgatója elmondta,  a kötött hitelsegélyek segítségével összekapcsolható az Európai Unió elvárása a fejlődő országok segítésére vonatkozóan, valamint a magyar vállalkozások külföldi piacszerzése. A vezérigazgató, aki a február 4-7. között Vietnamban tárgyaló magyar környezetvédelmi delegáció tagja volt, hozzátette: a szerződések kötöttsége abban rejlik, hogy a támogatott beruházás legalább 50 százalékának magyar eredetűnek kell lennie.
   
A tavaly májusban, Sólyom László köztársasági elnök látogatása idején aláírt 35 millió eurós kötött segélyhitel-szerződés értelmében egy népesség-nyilvántartási rendszer, valamint két kommunális ivóvíztisztító-berendezés kiépítésére kerül sor - ismertette a szakember. A két ország képviselőinek ázsiai tárgyalásán a magyar delegációt vezető Oláh Lajos környezetvédelmi és vízügyi államtitkár az MTI-nek telefonon korábban elmondta: a két ország között egy második segélyhitel-megállapodás is körvonalazódik. Ennek értelmében elsősorban egészségügyi beruházások (egyebek mellett kórháztervezés, -építés, és -felszerelés), valamint környezetvédelmi fejlesztések (például szennyvíztisztítás és veszélyeshulladék-kezelés) valósulhatnak meg magyar közreműködéssel.
   
A politikus kiemelte: Vietnam kedvező gazdasági célpont a magyar vállalatok számára, mivel az országban 3500 magyarul kiválóan beszélő értelmiségi él, magas rangú pozíciókat betöltve, van közöttük miniszter-helyettes, bankelnök. Oláh szólt arról is, hogy a segélyhitelen kívül más, főként környezetvédelmi és kutatás-fejlesztési területeken is sikerült konkrét megállapodásokat tető alá hozni a vietnami vezetőkkel. A vietnami környezetvédelmi minisztérium kifejezett kérelmére, magyar cégek kezdhetik el a termálvízkivétel technológiájának kidolgozását az ázsiai országban. Szintén magyar társaságok vehetnek részt a főváros számos infrastrukturális fejlesztésében, illetve más ökoturisztikai és környezeti nevelési programokban – részletezte a zöldtárca államtitkára.
    
A környezetvédelmi delegáció tárgyalásainak köszönhetően a magyar társaságok lépéselőnybe kerülhetnek a további vietnami beruházásoknál is. Bodnár hangsúlyozta, hogy a hitelsegély nem vissza nem térítendő adomány. A magyar költségvetés csupán az Eximbank által - a segélykeret finanszírozására - felvett magas piaci hitel és a kedvezményes segélyhitel közötti kamatrést, valamint a biztosítási költségeket állja. A támogatott országnak az igénybe vett hitelkeret teljes részét vissza kell fizetnie, a szerződésben meghatározott kamatokkal.
   
A hitelintézet vezetője az eljárások általános menetét ismertetve elmondta: a keretmegállapodás után az Eximbank csak abban az esetben köt kereskedelmi szerződést az érintett országgal, ha az valóban magyar kivitelezőket választott a beruházások megvalósítására. Az elvégzett munka ellenértékét azonban nem a külföldi kormány, hanem közvetlenül a magyar fővállalkozók számlájára utalják át, amit később az adott államnak kell visszafizetnie az Eximbanknak - fűzte hozzá. A Vietnamból február 7-én néhány napra Kínába látogató Oláh aláhúzta: a zöldtárca a hagyományosan jó kínai kapcsolatokat is fejleszteni kívánja, így a magyar társaságok előtt lehetőség nyílhat egyebek között szennyvíztisztítási, hulladékkezelési munkák elvégzésére, valamint a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos technológiák közvetítésére.

 


 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?