A legnagyobb magyar cégek toplistája
Nemcsak a magyar gazdaság került növekedési gödörbe 2007-ben, hanem a legnagyobb cégei is. Az élenjáró félszáz vállalat árbevétele, exportja és nyeresége csak fele olyan ütemben bővült, mint egy évvel korábban – legalábbis az erősödő forintban számolva. Legalábbis ez derül ki a HVG most megjelent toplistájából.
A listavezető hazai társaságokról különböző szempontok – árbevétel, export, foglalkoztatottak száma, saját tőke, adózott eredmény – szerint összeállított öt rangsort a Creditreform Kft. készítette, saját adatbázisa felhasználásával. A vizsgálatba a HVG tavaly nyári ötvenes, illetve a téli ötszázas toplistáiban a fenti szempontok szerint az első száz-száz hely valamelyikén található hazai társaságok kerültek be. De ott van az új listán a semmilyen előző évi rangsorban nem szereplő, a BorsodChem felvásárlására 2007 szeptemberében alapított First Chemical holdingcég. Az adatok nyilvános forrásból, illetve maguktól a megkeresett cégektől származnak. Néhány társaság – amely részben vagy egészben elzárkózott legfrissebb adatai kiadásától, s azok nyilvános forrásból sem voltak beszerezhetőek – kimaradt a különböző csoportosításokból.
Összességében elmondható, hogy 7 százalékos értékével még a fogyasztói árak 8 százalékos emelkedésétől is elmaradt az ötven legnagyobb magyarországi cég árbevételének tavalyi növekedése. Igaz, ez az összevetés megtévesztő, hiszen e vállalkozások többsége nem a hazai fogyasztóknak értékesít. Az ipari termelői árak lényegében nem változtak 2007-ben: a belföldiek 6,4 százalékkal emelkedtek, az exportárak pedig – főleg a forint 5 százalékos felértékelődése miatt – még csökkentek is, átlagosan 4,8 százalékkal. Az építőipari árak is az általános inflációtól elmaradva, 6,3 százalékkal emelkedtek, csupán az agrártermékek drágultak több mint 20 százalékkal. Azaz a top 50-be tartozó cégek árbevételének növekedése ágazattól és piactól függően igen eltérő volumennövekedést takar. Végeredményben – tudva, hogy 2007-ben a közszolgáltatások visszaestek, s a növekedés motorja a kivitel volt – a top 50 cégei tavaly gyorsabban fejlődtek a magyar gazdaság (GDP-ben mérve) 1,3 százalékos átlagánál és az üzleti szféra egészénél is.
Részletek a legfrissebb HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.