2008. június. 10. 16:14 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 10. 15:55 Gazdaság

FT: amerikai akvizíciót fontolgat a Gazprom

Első amerikai akvizícióját fontolgatja a Gazprom, mondta a keddi Financial Timesnak az orosz földgázipari csoport kereskedelmi részlegének vezetője.

Vitalij Vasziljev, a Gazprom Marketing & Trading vezérigazgatója szerint a vállalat "organikus" módon is növelheti jelenlétét az Egyesült Államokban, vagy valamely partnercéggel építhet ki hálózatot, a harmadik lehetőség pedig a felvásárlás. Vasziljev szerint remélhető, hogy a döntés még az idén megszületik.

A londoni gazdasági napilap szerint azonban ellentmondásosnak bizonyulhat, ha a többségi orosz állami tulajdonban lévő Gazprom egy amerikai energiaipari cég átvétele mellett döntene, mert ez aggodalmakat keltene az amerikai törvényhozásban.

A Financial Times szerint amerikai energiaipari vállalat külföldi akvizíciója "politikailag robbanásveszélyes" ügy. Ennek példája volt, amikor 2005-ben a kínai CNOOC olajcég sikertelenül próbálkozott a kaliforniai Unocal vállalat csaknem 20 milliárd dolláros felvásárlásával, "felzúdulást" keltve a kongresszusban.

A Gazpromnak azonban valószínűleg enyhébb szigorral kellene szembenéznie, mivel úgy tűnik, hogy csak kisebb hídfőállást akar kiépíteni az amerikai piacon, és terveiben nem szerepel valamely nagy amerikai olajkitermelő cég felvásárlása, áll a keddi Financial Timesban.

A Gazpromnak 8 százalékos részesedése van a brit nagybani földgázpiacon, ahol kisebb értékű felvásárlásokat hajtott végre, és hasonló modellt tervez amerikai terjeszkedésére is. Nem hivatalos értesülések szerint a brit kormány két éve, az ellátási biztonságra hivatkozva fontolóra vette még a vállalategyesülési szabályozás módosítását is, miután annak idején híre ment, hogy a Gazprom érdeklődik a legnagyobb brit nagybani gázellátó, a Centrica iránt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.