Élet+Stílus hvg.hu 2025. január. 10. 05:50

Tévhit, hogy agyunknak csak a 10 százalékát használjuk. De akkor mekkora részét?

Az agy túlnyomó része felesleges, gondolhatják sokan a tévhit alapján, miszerint csupán a szerv 10 százaléka aktív. Ezt már többször cáfolták: az igazi kérdés az, hogy mekkora részét használjuk valójában.

Filmekben és könyvekben, úgy összességében a popkultúrában sokszor hangzik el az a „tény”, miszerint csupán 10 százalékát használjuk az agyunknak, ez azonban csak mítosz.

Az igazság az, hogy az emberek a teljes agyukat használják.

Az agy különböző részeinek különböző funkciói vannak, de már egy egészen egyszerű, hétköznapi feladat is a szerv nagy részét „megmozgatja”.

Ezt a kutatók az MRI egyik erre specializált típusával derítették ki, a funkcionális MRI-vel, amely az idegi aktivitáshoz kapcsolódó véráramlást hivatott vizsgálni. A kutatások során nemcsak egyszerű feladatokat végeztek az alanyok, hanem a nyugalmi állapot, valamint az alvás során is figyelték őket. Kiderült, hogy még ezekben a helyzetekben is aktív az agy jó része. Olyan régiói pedig egyáltalán nincsenek az agyunknak, amik teljesen használaton kívül lennének, ilyesmi kizárólag agykárosodás esetén fordulhat elő.

10-szer annyi infót képes tárolni egy ember agya, mint eddig gondolták

Az emberi agy információtároló képessége csodálatos, és most kiderült, még annál is lenyűgözőbb, mint eddig hitték. Csaknem tízszer annyi „adatot” képes ugyanis raktározni, mint amennyit állítottak róla.

Azt azonban a mai napig nem tudják, honnan terjedt el az agy 10 százalékos kihasználtságának mítosza. Az egészen biztos, hogy már a 1900-as évek elején írtak róla a Science magazinban, később pedig Dale Carnegie Hogyan szerezzünk barátokat és bánjunk az emberekkel című könyvében is megjelent mint tény, amit a szerző egyetemi professzorára hivatkozva vetett papírra. Tudósok azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a tévhit egy amúgy valós állításból ered: abból, hogy az idegsejtek az agysejtek 10 százalékát teszik ki.

Látszólag az embereket kifejezetten érdekli az agy és annak a működése, ugyanis nem az eddig taglalt mítosz az egyetlen. Például az sem igaz, hogy az emberek inkább a jobb vagy bal agyféltekéjüket használják, egy egészséges ember mindkét féltekét használja. Ha pedig már szó esett a filmekről, nem egyszer ábrázolják az extrán intelligens főgonoszokat óriási aggyal, a nagy agy és a magas intelligencia azonban nem egyenesen arányos, például Albert Einstein agya sem volt nagyobb a kor átlagosan okos embereiénél.

Félretéve a viccet, valóban nem egyformán működik a férfiak és a nők agya

Korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy a nemi hovatartozás kulcsfontosságú szerepet játszik az agy fejlődésének különböző szakaszaiban, azonban a férfi- és a női agy anatómiai különbségeire utaló egyértelmű bizonyítékok ellenére is kérdéses volt, miként hatnak az agy működésére ezek az eltérések. Most kiderült.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.