Itthon Lőrincz Tamás 2025. január. 10. 05:51

BDPST Group: Nincs tudomásunk arról, hogy Tiborcz István esetében szankciós folyamat indult volna az Egyesült Államok részéről

Tiborcz István, a BDPST Group tulajdonosa nem akarta kommentálni David Pressman amerikai nagykövet állítását, miszerint a vezető fideszes politikusok a maguk és családjuk gazdagítására használják hatalmi pozíciójukat. A cégcsoport nem tud arról, hogy szankciós eljárás indult volna a miniszterelnök veje ellen.

„A cégcsoport, illetve tulajdonosa a korábbiakban sem kommentált, és a jövőben sem kommentál hazai vagy nemzetközi politikai döntéseket” – közölte a HVG megkeresésére a Tiborcz István tulajdonában álló BDPST Group.

Orbán Viktor miniszterelnök vejét azután kerestük meg cégcsoportján keresztül, hogy David Pressman amerikai nagykövet arról beszélt keddi sajtótájékoztatóján: szerinte a vezető fideszes politikusok túl sokáig használták arra a hatalmi pozíciójukat, hogy magukat és családjukat gazdagítsák. A diplomata azután szólalt meg, hogy kiderült: az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antal Miniszterelnökséget vezető minisztert „a demokráciát is veszélyeztető magyarországi korrupció miatt”.  

David Pressman név szerint nem említett senkit, így Tiborcz Istvánt sem, és azt sem árulta el, hogy pontosan mely tenderek és beruházások miatt hozták meg a Rogán Antalt érintő döntést. A távozó nagykövet általában véve annyit mondott, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter olyan rendszereket irányított, amelyek célja a magyar gazdaság számos stratégiai ágazatának ellenőrzése.

https://hvg.hu/itthon/20250109_David-pressman-korrupcio-rogan-antal-szankcios-lista-ebx

Korábban azonban a sajtóban már felbukkant Tiborcz neve mint lehetséges érintettje a szankcióknak. A Wall Street Journal 2019-es cikke szerint az előző Trump-adminisztráció alatt már felmerült annak a lehetősége, hogy szankciós listára tegyék Rogán Antalt és a lap akkor azt írta, nem csak a miniszter neve merült fel, hanem Mészáros Lőrincé és Tiborcz Istváné is.

Ahogy most a HVG is emlékeztetett rá, Washington azért tervezett szankciókat Orbán Viktor közeli szövetségesei ellen, mert Magyarország „egyre inkább veszélyezteti a nyugati érdekeket” – állították a lap forrásai csaknem hat évvel ezelőtt. Donald Trump akkoriban fogadta Orbán Viktort a Fehér Házban, a tervezett szankciók pedig nem léptek életbe. 

Tiborcz cégétől, a BDPST Group-tól most azt is megkérdeztük, hogy Tiborcz István esetében felmerült-e olyan szankció az Egyesült Államok részéről, amely korlátozza beutazását vagy az esetleges ottani tevékenységét.  

A cégcsoport azt közölte: „Nincs tudomásunk arról, hogy a cégcsoport vagy tulajdonosa irányában bármiféle szankciós folyamat indult volna az Egyesült Államok részéről. Hangsúlyozzuk, hogy a cégcsoport és tulajdonosa minden esetben a hazai és nemzetközi jogszabályok maximális betartásával, transzparensen jár el.” 

2024 is a NER-milliárdosok éve volt: Mészáros Lőrinc és Tiborcz István különösen nagyot szakított

Felsorolni is nehéz, mi mindennel gazdagodott Orbán Viktor barátja és veje.

Az előző Trump-adminisztráció idején is tervben voltak a Rogán elleni szankciók, sőt Mészáros és Tiborcz neve is felmerült

Noha 2019-ben végül nem vezették be az előkészített szankciókat, már Donald Trump első elnöki ciklusában is gondolkoztak az eszköz bevetésén. Bár a NER prominensei egyértelműen Trump mellett tették le a garast, a WSJ szerint több vitás pont volt a két ország közt, amelyek aligha oldódtak meg mára.

A szankciós botrány szóba került a Fülke friss adásában is, ahol Szabó Andrea szociológus arról beszélt: „Nagyon komoly figyelmeztetés ez az Orbán-rezsim számára”. A teljes adás alábbi cikkünkben:

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcastunk, a Fülke. Ha hangban követne bennünket, a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.