Tiborcz István, a BDPST Group tulajdonosa nem akarta kommentálni David Pressman amerikai nagykövet állítását, miszerint a vezető fideszes politikusok a maguk és családjuk gazdagítására használják hatalmi pozíciójukat. A cégcsoport nem tud arról, hogy szankciós eljárás indult volna a miniszterelnök veje ellen.
„A cégcsoport, illetve tulajdonosa a korábbiakban sem kommentált, és a jövőben sem kommentál hazai vagy nemzetközi politikai döntéseket” – közölte a HVG megkeresésére a Tiborcz István tulajdonában álló BDPST Group.
Orbán Viktor miniszterelnök vejét azután kerestük meg cégcsoportján keresztül, hogy David Pressman amerikai nagykövet arról beszélt keddi sajtótájékoztatóján: szerinte a vezető fideszes politikusok túl sokáig használták arra a hatalmi pozíciójukat, hogy magukat és családjukat gazdagítsák. A diplomata azután szólalt meg, hogy kiderült: az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antal Miniszterelnökséget vezető minisztert „a demokráciát is veszélyeztető magyarországi korrupció miatt”.
David Pressman név szerint nem említett senkit, így Tiborcz Istvánt sem, és azt sem árulta el, hogy pontosan mely tenderek és beruházások miatt hozták meg a Rogán Antalt érintő döntést. A távozó nagykövet általában véve annyit mondott, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter olyan rendszereket irányított, amelyek célja a magyar gazdaság számos stratégiai ágazatának ellenőrzése.
Korábban azonban a sajtóban már felbukkant Tiborcz neve mint lehetséges érintettje a szankcióknak. A Wall Street Journal 2019-es cikke szerint az előző Trump-adminisztráció alatt már felmerült annak a lehetősége, hogy szankciós listára tegyék Rogán Antalt és a lap akkor azt írta, nem csak a miniszter neve merült fel, hanem Mészáros Lőrincé és Tiborcz Istváné is.
Ahogy most a HVG is emlékeztetett rá, Washington azért tervezett szankciókat Orbán Viktor közeli szövetségesei ellen, mert Magyarország „egyre inkább veszélyezteti a nyugati érdekeket” – állították a lap forrásai csaknem hat évvel ezelőtt. Donald Trump akkoriban fogadta Orbán Viktort a Fehér Házban, a tervezett szankciók pedig nem léptek életbe.
Tiborcz cégétől, a BDPST Group-tól most azt is megkérdeztük, hogy Tiborcz István esetében felmerült-e olyan szankció az Egyesült Államok részéről, amely korlátozza beutazását vagy az esetleges ottani tevékenységét.
A cégcsoport azt közölte: „Nincs tudomásunk arról, hogy a cégcsoport vagy tulajdonosa irányában bármiféle szankciós folyamat indult volna az Egyesült Államok részéről. Hangsúlyozzuk, hogy a cégcsoport és tulajdonosa minden esetben a hazai és nemzetközi jogszabályok maximális betartásával, transzparensen jár el.”
A szankciós botrány szóba került a Fülke friss adásában is, ahol Szabó Andrea szociológus arról beszélt: „Nagyon komoly figyelmeztetés ez az Orbán-rezsim számára”. A teljes adás alábbi cikkünkben: