Hangsúlyozott barátság az OMV és a Gazprom között
Nem romlott meg, sőt minden korábbinál jobb a kapcsolat az orosz Gazprom és az osztrák energiavállalat, az OMV között. A Kommerszant című orosz lap néhány napja a viszony megromlásáról adott hírt, ennek élő cáfolataként tartott csütörtök délután közös sajtóértekezletet Bécsben Alexander Medvegyev, a Gazprom második embere, s Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezetője.
Az apropót a két ország között 1968-ban megkötött első hosszújáratú gázszállítási szerződés negyvenedik évfordulója adta, lehetővé téve, hogy kölcsönösen hangoztassák az orosz gázszállítások megbízhatóságát, s emlékeztessenek a nemrég megkötött újabb 20 éves szerződésre. Medvegyev a híresztelésekkel szemben megerősítette, hogy a Gazprom kitart a baumgarteni gázkereskedést irányító CEGH ( Central European Gas Hub) nevű cég 50 százalékos tulajdona mellett, s szándékában áll növelni gázszállításait az itt vásárló közvetítő kereskedőknek.
A leendő orosz elnök azt mondta, hogy Európának olyan sok szénhidrogénre van szüksége a következő évtizedekben, hogy a Nabucco gázvezetékprojekt és az oroszok által szervezés alatt álló Déli Áramlat nem tekinthető egymás versenytársának. A HVG kérdésére, hogy a Déli Áramlat Magyarországot elhagyva Szlovénia vagy Ausztria felé veszi-e tovább az irányt, Medvegyev azt válaszolta, hogy a két vállalkozásnak nincs köze egymáshoz, Szlovéniában a gázvezeték fut majd, Ausztriában pedig a baumgarteni projekt. Ruttenstorfer ehhez hozzátette, hogy Ausztria várja az oroszok kivitelezhetőségi tanulmányát a Déli Áramlatról, s annak ismeretében döntik majd el, hogy részt akarnak-e venni benne. Hárította az orosz vezető a HVG kérdését, hogy mit szól a Gazprom az OMV-nak a magyar MOL megszerzésére irányuló törekvéseihez. „Ez belügy, mi nem szólunk bele, olyan kérdés, mintha más szép menyasszonya felől érdeklődnénk” – így Medvegyev.
Földvári Zsuzsa
Bécs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.