A Mol szerint az OMV potenciális vevőként és versenytársként bírál
Az osztrák OMV-nak a Mol és a CEZ ipari együttműködési és közös vállalkozási megállapodását érintő kritikájából a Mol megszerzésére irányuló szándék cseng ki, az OMV nem tud elvonatkoztatni bekebelezési vágyától és versenytársi alapállásától - mondta Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója.
Szerinte a megállapodást kiegészítő pénzügyi tranzakciók arányos értékbeni hozzájárulást tesznek lehetővé a két fél (a CEZ és a Mol) számára, közös tevékenységükhöz, s általuk mindkét fél stratégiailag érdekeltté válik egy hosszú távú szövetség kialakítására. A kommunikációs igazgató szólt a részvényárfolyamról is. Az aktuális piaci áron bárki vásárolhat Mol-részvényeket. Az OMV által hivatkozott 32 ezer forintos ajánlati ár ez idő szerint egyszerűen nem létezik a Budapesti Értéktőzsdén. A magyar jog szerint a részvénypiac félrevezető tájékoztatása büntetendő - mondta.
Az OMV csütörtökön úgy értékelte: a CEZ 7 százalékos betársulása a Mol-ba "színtiszta pénzügyi mesterkedés", ugyanis a Mol és a CEZ ipari együttműködése nem kíván részvételt részvényesként. "A Mol vezetése továbbra is a Mol ellenőrzésére használja fel a részvényesek pénzét, és megtagadja a részvényesektől a lehetőséget a társaság jövőjének meghatározására", kommentálta az osztrák olaj- és gázipari vállalat, az OMV csütörtökön a Mol-CEZ együttműködés bejelentését az MTI-nek megküldött nyilatkozatban.
Megállapítva, hogy 7 százalék vételára "egyértelműen alacsonyabb" az OMV által nem hivatalosan ajánlott 32 ezer forintnál részvényeként, az OMV úgy véli, hogy a Mol és a CEZ megállapodása hasonló ahhoz, ahogyan a Mol elrendezte részvényei elhelyezését a BNP-nél, a Magnoliánál, az OTP-nél, az MFB-nél. "Megjegyezzük, hogy a Mol továbbra sem tartja be a tisztességes vállalatvezetés nemzetközi szokásait", írták az OMV illetékesei, majd kijelentették, hogy ezentúl is "érintetlen az OMV célja kombinációt elérni a Mollal".
A Mol csütörtöki közleménye szerint a megállapodás tovább javítja a Mol finomítóinak hatékonyságát, s így megerősíti a társaság vezető szerepét Európában és régiónkban, finomítói hatékonyság, illetve komplexitás tekintetében. Az erőművi és finomítói helyszínek közös optimalizálása és a kedvezőbb hálózati rendszerhasználati díjak további beruházási és működési költség megtakarításokat tesznek lehetővé. A Mol kihasználhatja az olcsóbb, kettős fűtőanyaggal előállított kogenerációs gőz piac nyújtotta előnyöket valamint annak lehetőségét, hogy a kapcsolódó földgáz- és villamos energia kereskedelemből is értéket teremtsen. A CEZ-el folytatott együttműködés nélkül a Mol villamos energia iránti igényének 60 százalékát, gőzfelhasználásának pedig 15 százalékát kellene külső forrásból beszerezni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.