2008. február. 26. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 26. 11:12 Gazdaság

Az OMV javaslatokat tesz a Mol igazgatótanácsa ellenében

Az osztrák OMV olajipari vállalat, amely a Mol legnagyobb részvényese, javaslatokat tesz a magyar cég részvényesi "érdekei kiterjedtebb érvényesítésére", szemben a Mol igazgatótanácsának befolyásával. Az osztrák társaság ezt éves jelentésében fejtette ki. Az OMV javaslatait a Mol április 24-én tartandó éves közgyűlése elé terjeszti.

Az osztrák cég éves jelentésében fejezi ki aggodalmát amiatt, hogy a MOL igazgatótanácsának az elmúlt nyolc hónapban hozott döntései "ellentétesek a MOL részvényesei legfőbb érdekeivel". E helyzet megváltoztatása érdekében az OMV javasolni fogja, hogy a Mol különböző társaságokba kihelyezett részvényeit "kvázi saját részvényekként" kezeljék. Független auditor kinevezését fogja kérni a kérdés felülvizsgálatára. A MOL korábban megállapodást kötött több részvényesével, köztük a BNP Paribas-szal, az OTP Bankkal, a cseh CEZ energetikai céggel részvényei egy részének kihelyezéséről.

Az OMV, amely 20,2 százaléknyi MOL részvény tulajdonosa, javasolja, hogy "szüntessék meg vagy semlegesítsék" a MOL, illetve a baráti intézmények együttesen 40 százalékos részesedését érintő részvényesi rendszerét, továbbá szüntessék meg a Mol döntéseinél érvényesített 10 százaléknyi szavazati korlátot.

Az OMV konkrétan a Mol legutóbbi döntései közül 7 százaléknyi részvény CEZ-nek történő eladását bírálja, az szerinte "vállalati értékrombolónak és a jó vállalatirányítási elvekkel ellentétes" döntésnek tűnik. Eszerint a CEZ 18,540 forintot fizetett december 20-án a Mol-papírokért, miközben a Mol aznapi záróárfolyama 23,600 forint volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.