Japán befektetők tárgyaltak a magyarországi lehetőségekről
A japán üzleti szövetség elnöke a további befektetési lehetőségek érdekében az üzleti környezet változtatásáról tárgyal magyarországi üzletemberekkel hétfőn Budapesten az ITD Hungary által szervezett fórumon.
Tokió a Fuji havas csúcsával. Jönnének, ha volna hová © AP |
Az ITD Hungary magyar befektetésösztönzési és kereskedelemfejlesztési ügynökség szerint a japán befektetésekért Magyarország Lengyelországgal, Csehországgal, Szlovákiával és Romániával áll versenyben, de néhány projekt esetében Németországgal és Spanyolországgal is versenyez.
Az ITD Hungary jelenleg is több japán befektetővel tárgyal, ezek között vannak olyanok, amelyekkel már konkrét projektről egyeztetnek. Egyes cégekről már az is tudott, hogy kapacitásbővítést fontolgatnak Európában, illetve olyanokról is van információ, amelyek 2-3 éven belül szándékoznak beruházni Európában.
Elsősorban autóipari és elektronikai ágazatokban megvalósuló befektetésekről folynak a tárgyalások, ezeken belül is főként másod- és harmadkörös beszállítókról. Az üzletember fórumon részt vett a BorsodChem, a Trigránit, a Magyar Villamos Művek, a Mol, az Electrolux, a Sanofi képviselője, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Az ITD Hungary adatai szerint 2000-2007 között összesen 70 japán befektetési projektet regisztráltak, ezek összértéke 2,4 milliárd euró, általuk 11 ezer új állás jött létre Magyarországon.
Az idei év első felében négy kedvező japán érdekeltségű befektetési döntés született az ügynökség menedzselésében: két autóipari, egy elektronikai, illetve egy megújuló energiához kötődő.
Tavaly a Japánba irányuló magyar kivitel értéke meghaladta a 400 millió dollárt, ez 6 százalékos növekedés 2006-hoz képest. A japán import értéke 2,64 milliárd dollár volt 2007-ben, ami csaknem 20 százalékos bővülés az előző évhez viszonyítva. A héttagú japán delegáció egy napra érkezett Magyarországra, a hivatalos látogatás során találkoztak Gyurcsány Ferenccel és több miniszterrel is. A miniszterelnök a találkozón elmondta: most azon dolgoznak, hogy véglegesítsék a két ország között a szociális megállapodást annak érdekében, hogy az itt dolgozó japán munkavállalók ellátása ugyanolyan zökkenőmentesen történhessen, mint az uniós állampolgároké.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.