Nyáron már érkezhetnek az amerikai turisták az Európába.
Az USA és az EU az oltási igazolások kölcsönös elismeréséről tárgyal, amellyel nyártól a turizmust is megkönnyítené – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság.
Ursula von der Leyen, az uniós intézmény elnöke a hétvégén a New York Times amerikai napilapnak hétvégén megjelent interjújában beszélt arról, hogy az Európai Unió megnyithatja a határait nyártól azon amerikaiak előtt, akiket már beoltottak.
Az Európai Bizottság jelenleg is tárgyal az amerikai partnerével arról, hogyan hangolják össze a vakcinaigazolás-rendszereket
– mondta Adalbert Jahnz, a Bizottság belügyi szóvivője, aki azt is elárulta: az uniós intézmény már azon dolgozik, hogy új ajánlásokat tegyen a tagállamoknak az EU-ba való beutazásról.
Az uniós tagállamok még tavaly márciusban döntöttek arról, hogy korlátozzák a nem uniós országok állampolgárainak beutazását az EU területére: csak a létfontosságú, főként munkacélú utakat engedélyezik, ami alól ország csak egy szűk csoportjának adnak mentességet. Jelenleg csak Ausztráliából, Szingapúrból, Új-Zélandról, Thaiföldről, Ruandából és Dél-Koreából utazhatnak be megkötések nélkül a turisták az EU területére.
Ha sikerül az USA-val megállapodni, ezt a listát bővítheti ki a Bizottság új javaslata. Ugyanakkor a kezdeményezés erejét némiképp gyengíti, hogy az uniós intézmény csak ajánlásokat tehet a tagállamoknak arra, hogyan hangolják össze a határnyitásra vonatkozó döntéseiket – valójában minden tagállam szabadon rendelkezhet arról, milyen állampolgárokat és milyen feltételekkel enged be. Görögország például már a múlt héttől engedélyezte az amerikai turisták beutazását.
Jahnz arról is beszélt, hogy
az együttműködést nagyban megkönnyíti, hogy az USA-ban is az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinákkal oltanak.
A szóvivő azt azonban nem tudta megmondani, hogyan fogja majd az EU kezelni azokat, akik például orosz vagy kínai oltást kaptak. Nagy valószínűséggel itt is azt a mintát fogják követni, amelyet az EU-belüli utazásokra vonatkozó tervezet javasol: minden tagállam szabadon döntheti majd el, elismeri-e a keleti vakcinákat.
Egyelőre csak az USA-val tárgyal a Bizottság a vakcinaigazolások rendszerének kölcsönös elfogadtatásáról, de már több másik állam is jelezte, hogy szeretnének hasonló megállapodást kötni az EU-val – tette hozzá az uniós intézmény igazságügyi szóvivője, Christian Wigand.
Wigand szerint a Bizottság jelenleg két megoldáson dolgozik: az egyes országokkal kötött keretmegállapodások mellett az is elképzelhető, hogy a már beoltott nem uniós állampolgárok beutazásáról egyéni alapon döntenek majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.