EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2020. szeptember. 04. 13:54

Egységesítené az utazási korlátozásokat az Európai Bizottság

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában
Check-in a toulouse-i reptéren © Európai Unió 2011 - EP

Egységesítsék a koronavírus-járvány miatt bevezetett utazási korlátozásokat, a kiszámíthatóság és átláthatóság jegyében, javasolja az Európai Bizottság. A pénteken közzétett javaslat egy egységes kritérium- és színkódrendszert ajánl az európai államok figyelmébe, ahhoz, hogy megállapítsák, mely országokba és milyen feltételek szerint szabad utazni. A tervezet emellett a tesztelési- és karanténszabályokat is harmonizálná.

A javaslat számos ponton eltér a szeptember 1-jén bevezetett magyar előírásoktól. Például határozottan ellenzi, hogy egy tagállam megtiltsa a vörös zónának minősített uniós országból érkezők belépését.

Meggyőződésünk, hogy egyetlen uniós országnak sem lenne szabad kitiltania egy másik tagállam polgárát. Helyette karantént vagy tesztelést javaslunk

– mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a tervezetet bejelentő videóüzenetében.

A tervezet az alábbi járványügyi kritériumok alapján különböztetné meg az uniós államokat:

  • zöld zóna: a 100 000 főre vetített új fertőzések átlaga nem haladja 25-öt legalább 14 napon keresztül és a pozitív tesztek aránya a 3 százalék alatt marad,
  • narancssárga zóna: a 100 000 főre vetített új fertőzések száma nem haladja meg az 50-es átlagot legalább 14 napon keresztül, de a pozitív tesztek aránya a 3 százalék felett van, vagy a fertőzések száma 25-150 között alakul, de a pozitív tesztek aránya nem haladja meg a 3 százalékot,
  • vörös zóna: a 100 000 főre vetített új fertőzések száma túllép az 50-en legalább 14 napon keresztül, a pozitív tesztek aránya is a 3 százalék felett alakul,
  • szürke zóna: nincs adat.

Ahhoz, hogy a rendszert egységesen alkalmazni lehessen, a Bizottság azt is elvárja, hogy a tagállamok 100 ezer főre vetítve legalább 250 tesztet elvégezzenek heti átlagban.

A Bizottság javaslata szerint a vörös vagy szürke zónából érkezőket 14 napos karanténra vagy egy koronavírus-tesztre lehetne kötelezni, a narancssárga zónából beutazóknál pedig indulás vagy érkezés után kérhetne tesztet a tagállam.

Kifejezetten az a célunk, hogy az utazás szabadságát megőrizzük az Európai Unióban

– jelentette ki Didier Reynders, a jogérvényesülésért felelős biztos a tervezet bemutató sajtótájékoztatón. A biztos azt is többször hangsúlyozta, hogy az egyértelmű feltételek segítségével rendet lehet teremteni a különböző tagállami előírások között, ami pedig kiszámíthatóságot hoz majd az uniós polgárok életébe a koronavírus nehéz körülményei ellenére is.

Fontos azonban tudni, hogy a tervezet ajánlásnak minősül, az Európai Bizottság nem kötelezheti a tagállamokat arra, hogy valóban alkalmazzák is a közös keretrendszert. A Bizottság mellett azonban az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó német kormány is nagyon szeretné, ha „rendet tennének” a szabályok között, így a tagállami miniszterek a következő hetekben mindenképp tárgyalni fogják a javaslatot.

Uniós alapjogot sérthet a határzár

Kedden az Európai Bizottság levélben figyelmeztette a magyar kormányt, hogy a szeptember 1-jén bevezetett határzár, amely csak a csehek, lengyelek és szlovákok beutazását engedélyezi, megsérti az EU egyik legfőbb alapelvét, az uniós állampolgárok közti megkülönböztetés tilalmát. Emellett arra is emlékeztettek, hogy a személyek szabad mozgását csak arányos és szükségszerű esetben szabad korlátozni az EU-ban. Ha ezt egy tagállam nem tartja tiszteletben, akkor kötelezettségszegési eljárást indíthatnak ellene.

A levélre reagálva Orbán Viktor a Kossuth Rádióban adott szokásos péntek reggeli interjújában kijelentette:

Mondhatnak most, amit akarnak, kellő szerénységgel mondom, hogy néhány nap múlva azt fogják csinálni, amit mi.

Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!

zöldhasú
hvg360 Fülöp István 2024. december. 02. 06:30

Kivéreztetett önkormányzatok: durva helyiadó-emelésbe kezd több kerület és város, hogy pótolja az elvont pénzeket

Évek óta tart az önkormányzatok kivéreztetése a kormány által, elég csak az iparűzési adó felfüggesztésére vagy a különleges gazdasági övezetek kijelölésére gondolni. A jelek szerint több budapesti kerület és megyei jogú város komolyan vette Navracsics Tibor tanácsát, és januártól egyes helyi adók jelentős emelésével kompenzálja az elvont pénzeket. Megnéztük, hol, mennyivel nőnek a ezek a közterhek.