Az emberek egészségére is potenciális veszélyt jelent, ha szennyezettek a tengeri élőlények.
Mianmari osztrigákat vizsgáltak kaliforniai és helyi tudósok, hogy megtudják: kimutatható-e a tengerparti városok szennyezése az állatok szervezetében. Az eredményeik nem túl megnyugtatóak: nagyon sok emberi kórokozót és az emberi tevékenységhez köthető anyagot, így műanyagszármazékokat, kerozint, festéket, de még babatápszer-összetevőket is találtak az osztrigák szervezetében – számol be a kutatásról a Science Daily.
A műanyagok mellett főként fosszilis tüzelőanyagokból, különböző festékekből és kozmetikumokból származó szennyeződéseket találtak. A szennyezés oka elsősorban a tengerparti területek urbanizációja és a megfelelő szennyvíztisztítás hiánya.
A tengeri élőlények szervezetében talált kórokozók az emberi egészségre is jelentős kockázatot jelentenek, hiszen elfogyasztjuk őket. Az osztrigát ráadásul sokan nyersen eszik, ami tovább növeli a kockázatot.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a világ minden táján fogyasztott tenger gyümölcseinek több mint fele fejlődő országokból származik, így nem csak a helyi, hanem az egész világ élelmiszerbiztonságát veszélyeztetik a szennyezések.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Felpumpált disznók és fertőzések miatt is tudnunk kell, hogy mit eszünk
Hiába helyettesítik a veszélyes vegyi anyagot, annak a hatásait is vizsgálni kellene
„Könyörgöm, higgyétek el, hogy igaz!” – jéghideg dühvel örökítette meg a koncentrációs táborokat Lee Miller fotós
Kate Winslet főszereplésével film készült a modellből lett haditudósító, Lee Miller életéről, aki a frontról és a koncentrációs táborokról is tudósított, odanézett, amikor mindenki más elkapta a tekintetét.