Zhvg hvg.hu 2020. július. 30. 12:14

Hiába helyettesítik a veszélyes vegyi anyagot, annak a hatásait is vizsgálni kellene

Felhagytak a gyártók a BPA használatával, kutatók szerint a helyettesítő vegyi anyagok is ugyanolyan veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre.

A BPA egy műanyaggyártás során használt vegyi anyag. Megtalálható palackokban, ételtartó dobozokban, de még elektronikai eszközökben és nyugtákban is. Több országban korlátozták már a használatát, miután felmerült, hogy káros az egészségre, mert leköti az ösztrogénreceptorokat és befolyásolja a hormonháztartást. Emiatt számos gyártó kiváltotta a BPA-t más bioszfenolokkal, így BPS-sel, BPF-fel és BP-AF-fel.

Ausztrál kutatók a szennyvíz és vizeletminták segítségével hat éven keresztül vizsgálták, hogy az emberek szervezetében milyen arányban mutathatóak ki ezek az anyagok. Az American Chemical Society Environmental Science & Technology szaklapban megjelent tanulmányukban pedig arra figyelmeztetnek, hogy ezeknek a BPA-t helyettesítő vegyi anyagoknak még nem vizsgálták kellően az egészségügyi hatásait, egyáltalán nem vonatkozik szabályozás a használatukra, pedig a BPA-hoz nagyon hasonlóak.

Az évek során a BPA-szint folyamatosan csökkent a mintákban, BPS azonban a minták 97 százalékában kimutatható volt, egyre magasabb arányban. A bioszefonolok aránya pedig a vártnál jóval magasabb volt a szennyvízben, ami a tudósok szerint arra utal, hogy ezek az anyagok a műanyagtermékekből a szervezetbe jutnak, a vizeleten keresztül pedig a szennyvízbe.

A BPS magzatkárosító hatásáról egyébként nemrég jelent meg egy amerikai tanulmány.

tudatos mindennapok
Hirdetés