Gazdaság Ballai Vince 2024. november. 05. 16:35

Dobozon kívül gondolkodni: Fenntarthatósági díjat nyert a Béres Gyógyszergyár Zrt.  

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Szó szerint dobozon kívül gondolkodott Béres Gyógyszergyár Zrt., és átalakította a csomagolástechnikáját, melynek eredményeképp nemcsak jelentős szén-dioxidot, hanem komoly költségeket is megspórol. A fejlesztést a teljes ellátási láncra kiterjesztette, el is nyerte vele a Holland Nagykövetség Tulipán Díját a Fenntarthatóságért. Interjú az ellátási láncért felelős igazgatóval, Kellner Máriával.

Zhvg
Friss cikkek a témában

A Béres Gyógyszergyár Zrt. nyerte el 2024-ben a budapesti Holland Nagykövetség által alapított Tulipán Díjat a Fenntarthatóságért egy első pillanatra szokatlan fejlesztéssel: a zsugorfóliás csomagolással. Az elismerést idén a fenntartható mobilitás és intelligens logisztika kategóriájában ítélték oda, majd Désirée Bonis holland nagykövet adta át Kellner Máriának az Environtec Környezetipari Expón Budapesten.  A nagykövet szerint nagyszerű pályázatokat kaptak, ezért minden résztvevőnek gratulált.

A díj odaítélésekor a körforgásos gazdaság  tíz alapszabályából (10R) nyolcnak az érvényesülését vizsgálták – fogalmazott a díjátadón Botos Barbara klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövet, a Tulipán Díj zsűrijének elnöke. A 8R “r” betűvel kezdődő angol szóra utal, amelyeket a magán, és üzleti élet bármely területén alkalmazni lehet a fenntarthatóság javítása érdekében:, visszautasítani (refuse) a szükségtelen beszerzéseket, újragondolni (rethink) a folyamatokat csökkenteni (reduce) a fogyasztást és a hulladékot, újrahasználni (reuse) eszközöket, megjavítani (repair), ami elromlott, felújítani az elavult terméket (refurbish), illetve az elhasználódott termék (alkat)részeit felhasználni egy új termékben (remanufacture) ahelyett, hogy kidobnánk és újat vennénk helyette, valamint új felhasználási módot találni (repurpose) valaminek.  

A fenntartható fejlődés és a környezettudatosság is egyre inkább az ellátási hálózatok üzleti mozgatórugójává válik, mivel az erre irányuló törekvések már költséghatékonyan elérhetőek és ennek mentén, egy cég tágabb értelemben vett környezete is tud profitálni – mondta a HVG-nek Kellner Mária. az idén díjazott Béres ellátásilánc-igazgatója, akivel rövid interjút készítettünk a díjátadó után.  

Botos Barbara, Desirée Bonis és Kellner Mária a díj átadásakor
Hungexpo

HVG: Hogyan értékeli a díjat? 

Kellner Mária: A Béres Gyógyszergyár Magyarország egyik piacvezető gyógyszeripari vállalata, amely elkötelezett az egészség megőrzése iránt. Működésében alapvető fontosságú, hogy az emberek testi és mentális egészsége, környezetünk és az egyetemes értékek védelme mellett elkötelezetten kiálljon, munkájával és támogatásaival fontos társadalmi kérdésekben szerepet vállaljon és felelősségteljesen járuljon hozzá a fenntartható jövőhöz. Fenntarthatósági törekvéseink nemcsak környezeti, hanem társadalmi és gazdasági szempontokat is figyelembe vesznek. Folyamatosan csökkentjük ökológiai lábnyomunkat: energiatakarékos megoldásokat vezetünk be a működésben, a gyártásban, minimalizáljuk a hulladéktermelést, optimalizáljuk a fuvarozási feladatokat, előnyben részesítjük a környezetbarát és gazdaságos csomagolási technológiákat, papírmentes működésre törekszünk. Büszkék vagyunk rá arra, hogy egy olyan projektünk nyerhette el idén a Tulipán Díjat, amely az ellátási lánchoz és a logisztikához közvetlenül kapcsolódik. 

Tulipán-díj
A Holland Nagykövetség tavaly alapította a Tulipán-Díj a Fenntarthatóságért elnevezésű elismerést, amellyel a fenntarthatósági jó gyakorlatok elterjedését igyekeznek segíteni. Nyitányként a körforgásos építészet és építőipar területén osztották ki a bronztulipánt 2023-ban: akkor az Equinox International nyerte el, de különdíjat kapott a kenderbetonnal foglalkozó Cafe Plusz Kft.. Idén október elején a fenntartható mobilitás és intelligens logisztika kategóriájában díjazták a Béres Gyógyszergyárat. A díj alapításának körülményeiről Desirée Bonis nagykövet beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban.

HVG: Mit lehet tudni a díjazott fejlesztésről?  

K.M.: „Logisztikai csomagolás újragondolása, avagy hogyan csökkentsük gazdaságosan a környezetterhelésünket” címmel nyújtottuk be a pályázatot. Ebben a gyógyszeriparban nem megszokott zsugorfóliás gyűjtőcsomagolásnak a kartondobozokkal szembeni gazdasági, környezetvédelmi és fenntarthatósági előnyeit mutattuk be, kitérve arra is, mekkora szén-dioxid-kibocsátást lehet így elkerülni. 

Eddig az iparági sztenderdnek megfelelően mi is papír kartondobozokat használtunk erre a célra, de a fenntarthatóság és a környezettudatosság jegyében felülvizsgáltuk a csomagolási technológiát, miután a vevőinknél azt láttuk, hogy nem megoldott a hozzájuk beérkezett termékek gyűjtőkartonjának újrahasznosítása, ami így papírhulladékká válik. (Azóta az új szabályozások folyományaként ez pozitív irányba mozdult el.)  

A vezetői támogatás mellett zajló felülvizsgálat során arra jutottunk, hogy késztermékgyártóként a kartondobozokat költséghatékonyan csak a gyűjtőcsomagolás standardizálásával lehetne kezelni, ami pazarló anyaghasználattal jár, a dobozokban így keletkező kitöltetlen tér pedig a szállítási kapacitás kihasználtságát is rontja. Az egyedi gyűjtőkarton tervezése és gyártása pedig az ellátási lánc szempontjából nem fenntartható. Ezért úgy döntöttünk, hogy a kartondobozok helyett műanyag zsugorfóliát alkalmazunk a gyűjtőcsomagolásban, aminek számos előnye van.   

Fenntarthatósági díjjal készül a nagykövet, akinél otthon a biciklik is nevet kaptak

Hollandia a fenntarthatóság élharcosa, amit az országhoz kapcsolódó jól ismert jelképek is magukban hordoznak. Tapasztalataikat szívesen meg is osztják partnereikkel, a Budapesti Holland Nagykövetség fenntarthatósági díjat alapított, aminek jegyében idén első alkalommal bronztulipánnal díjazzák a körforgásos építészet és építőipar területén meglévő jó gyakorlatokat.

A technológiát először Magyarországon vezettük be, majd a fokozatosan az exportpiacokon, és 2023 végére valamennyi relációban és valamennyi termékünk esetében átvette a szerepet a papírdobozoktól. A fejlesztés azonban nem állt meg itt: vizsgáljuk, miként tudjuk – a termékbiztonság és a csomagolási folyamat hatékonyságának megtartása mellett – csökkenteni a felhasznált zsugorfólia mennyiségét, vastagságát (grammsúlyát), és azon is dolgozunk, hogy az alapanyagát teljes mértékben újrahasznosított fóliából, költséghatékonyan állítsuk elő. 

HVG: Milyen előnyökkel járt a bevezetése?  

K.M.: Valamennyi (körülbelül 250) termékünk gyűjtőcsomagolására egyfajta fóliát használunk, aminek beszerzési költsége a korábbi csomagolóanyagnak a tizede, emellett 94 százalékkal könnyebb nála, ami további megtakarításként jelentkezik a tárolásban – raktárhelyek jobb kihasználtsága – és a szállításban  – jobb kapacitáskihasználás és gazdaságosabb működés révén. A hulladékmennyiség is csökkent ezáltal vevőinknél. A zsugorfólia alkalmazásával 10 éves távlatban több mint 500 tonna szén-dioxid kibocsátását tudjuk elkerülni. 

Ráadásul a környezetvédelmi terhelés csökkentése, pozitívan hat a környezetvédelmi termékdíj és a kiterjesztett gyártói felelősség (epr) díjának mértékére is. Mivel mindkettőt tömeg alapján számítják, ez is komoly megtakarítást jelent.  

Kellner Mária az Envirotec megnyitóján
Hungexpo

HVG: Hogyan terjesztették el az új csomagolást a teljes értéklánc mentén?  

K.M.: A projekt kezdeti szakaszában a magyarországi gyógyszer-nagykereskedők voltak az első partnereink, akik befogadták és elfogadták a változtatást és 2023 végére eljutottunk oda, hogy valamennyi termékünket, valamennyi relációba zsugorfóliás csomagolásban szállítjuk ki. Több nagy multinacionális cégnél kezdetben falakba ütköztünk, hiszen „rendszeren kívüli” volt számukra ez az ágazatban nem standard csomagolás. Mégis rövid időn belül elfogadta minden fél, sőt támogatták a könnyebb kezelhetőség és a kevesebb hulladék miatt.  

A költségszámítások és a környezetterhelés csökkenése nyomán azt várjuk, hogy még több iparág minél több szereplője fogja átgondolni a logisztikai csomagolás kérdését. Azt is gondoljuk, hogy egyre több, gazdasági alapon nyugvó fenntartható fejlődési modell kerül előtérbe, ami segíti az ehhez hasonló projektek elterjedését.  A zsugorfóliás csomagolás sikerét több szakmai fórumon is folyamatosan terjesztjük és úgy látjuk, hogy egyre nagyobb a nyitottság, ami főképp a növekvő környezetvédelmi és egyéb hulladékgazdálkodási díjakkal is összefügg. Természetes ugyanakkor az ellenállás is, hiszen több iparágban is hosszú távra tervezve telepítettek automata (kartonos) gyűjtőcsomagolással kombinált gyártási technológiát.  

HVG: Milyen egyéb fenntarthatósági gyakorlatok jellemzik önöket?  

K.M.: Beruházásainkban már a tervezés során energiatakarékos műszaki megoldásokat alkalmazunk, például: az újonnan épített gyártó-, illetve raktárépületeket hőszigeteltük, a légtechnikai rendszerekbe hővisszanyerőt építettünk be, napelemeket is telepítettünk, és ez mind komoly energiamegtakarítást hozott. A kompresszorok, folyadékhűtők hulladékhőjét használati melegvíz előállítására fordítjuk. A gyártáshoz szükséges tisztított vizet saját magunk állítjuk elő. A víztisztító rendszereinken víz- és vegyszertakarékos megoldásokat alkalmazva, 50 százalékos megtakarítást értünk el. Szelektíven gyűjtjük a hulladékot, ami leginkább a csomagolóanyagok újrahasznosításában jelentkezik. A raktározást nézve pedig korszerű szűkfolyosós és automata raktározási technológiákra álltunk át.  

A fuvarozásban is igyekszünk növelni hatékonyságot: szállítójárműveink átlagos kapacitáskihasználtsága megközelíti a 90 százalékot, emellett azokat a fuvarozókat preferáljuk, akik modernebb, kedvezőbb környezetvédelmi besorolású szállítójárművel rendelkeznek. Már 2018-tól rendszeresen indítottunk exportpiacra dupla rakterű, úgynevezett “double decker” temperálható kamiont, ami 32 paletta helyett 64 palettát tud egy fordulóban elvinni. 

Emellett törekszünk a papírmentességre az irodában: e-számla, e-rendelés, felhőbeli adattárba feltöltött elektronikus minőségi bizonylatok is segítik ezt, de dolgozunk további elektronikus adatforgalmi megoldásokon is. A rendelési folyamatból a szerződéseken és hatósági elvárások miatt kötelezően aláírandó egyéb dokumentumokon kívül minden papírfelhasználást kivezettünk.  

Fenntarthatósági díjat kapott a holisztikus hozzáállás az építészetben és egy forradalminak ígérkező új építőanyag

Az építési projekteket holisztikus, fenntarthatósági megközelítéssel lebonyolító hazai építésziroda, az Equinox International nyerte a magyarországi holland nagykövetség Tulipán-díját csütörtökön. Különdíjat is kiosztottak, amit egy forradalminak ígérkező alapanyagból, a kenderbetonból családi házakat építő Café Plusz Kft. nyert el.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés