Az izraeli parlament törvényt fogadott el, amely megtiltja a palesztinai menekülteket segélyező ENSZ-szervezet, az UNRWA működését az ország területén. Az intézkedés tovább mélyítheti a gázai lakosságot érintő súlyos humanitárius válságot, és felháborodást keltett nemzetközi körökben.
Az izraeli parlament új törvényt fogadott el, amely betiltja a Palesztinai Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő ENSZ-szervezet, az UNRWA működését az ország területén – számolt be a The Guardian.
Az izraeli kormányzat szerint az UNRWA több munkatársa is részt vett a Hamász október 7-i támadásában. Izraeli tisztviselők emellett azt állítják, hogy az UNRWA számos munkatársa kapcsolatban áll a Hamász harcosaival, és katonai eszközöket fedeztek fel a szervezet létesítményei közelében.
Izrael szerint az UNRWA működésének korlátozására azért van szükség, hogy elhatárolják a segélyszervezetet a Hamász tevékenységeitől, és biztosítsák, hogy a humanitárius segélyek célba érjenek. A nemzetközi segélyszervezetek és több nyugati szövetséges viszont bírálják az intézkedést, mert attól tartanak, hogy ez tovább súlyosbíthatja a gázai lakosság szenvedéseit.
Juliette Touma, az UNRWA kommunikációs igazgatója szerint az intézkedés súlyos csapás a több mint 70 éve működő ENSZ-ügynökség működésére és a gázai lakosságra nézve, mivel az UNRWA a térség legnagyobb humanitárius szervezete. „Ha ez a törvény életbe lép, katasztrofális következményekkel járhat. Az UNRWA élelmiszert, vizet és egészségügyi ellátást biztosít Gáza lakosságának, ez a munkát más nem tudja elvégezni” – nyilatkozta Touma.
Az UNRWA alapvető szolgáltatásokat nyújt a gázai övezetben, az izraeli megszállás alatt álló Ciszjordániában és a szomszédos országokban élő palesztin menekültek millióinak, akik számára a szervezet az egyetlen állandó segítségforrás. A parlament döntésével egy időben egy második törvényjavaslat is napirendre került, amely az UNRWA-val fennálló diplomáciai kapcsolatok megszakításáról rendelkezik.
Az UNRWA izraeli működésének megszűnésével kapcsolatos végleges döntést Izrael külügyminisztériuma küldi majd el az ENSZ-nek, a jogszabály 60-90 nappal a hivatalos értesítést követően léphet hatályba. Így Izraelnek mindössze három hónapja lesz arra, hogy kijelölje, kik és hogyan veszik át a jelenleg az UNRWA által végzett feladatokat a kérdéses területen, beleértve Kelet-Jeruzsálemet és Gázát is.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala a javaslat megszavazása után kiadott nyilatkozatában azt írta, hogy a szervezet betiltása mellett is fenn kell tartani a humanitárius segítségnyújtást Gázában.
Az egyelőre nem világos, hogy ki vehetné át az UNRWA feladatait, így a gázai lakosság ellátásának jövője erősen bizonytalan.
A konfliktus elmúlt egy évében több mint 43 ezer áldozatról számoltak be gázai egészségügyi források, az áldozatok több mint fele nő és gyermek.