Hírszerzési dokumentumok szivárogtak ki az amerikai sajtóhoz.
Az Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma arra a következtetésre jutott, hogy nagy a valószínűsége, hogy a koronavírus egy laboratóriumból kerülhetett ki, így okozhatott világjárványt 2020-ban – írja a Wall Street Journal egy olyan hírszerzési dokumentum alapján, amit állításuk szerint a Fehér Ház és a Kongresszus néhány tagja kapott meg nemrégiben.
Joe Biden elnöki beiktatása után az amerikai hírszerzésnek azt a feladatot adta, hogy derítsék ki: állati eredetű, vagy mesterséges, laborban kifejlesztett vírus-e a Covid-19. Az Egyesült Államok elnöke a hírszerzés első jelentését 2021 májusában kapta kézhez, akkor hivatalos közleményében azt írta: nem lehet egyértelműen megmondani, hogy a járvány azért tört-e ki, mert egy fertőzött állatról átterjedt az emberre a vírus, vagy azért, mert laboratóriumi baleset történt. Biden 2021 májusában kilencven napot adott a hírszerzésnek, hogy kiderítsék, melyik forgatókönyv a valós, azonban a vizsgálat eredményéről a Fehér Ház soha nem számolt be.
A Wall Street Journal most azt írja, azért lehet valóban hiteles az, amit az amerikai energiaügyi minisztérium állít, mert ez a minisztérium felel az Egyesült Államok laborhálózatáért, laborjai közül pedig öt végez kiemelt biológiai kutatásokat – így megvan a kapacitásuk egy ilyen horderejű ügy felderítésére.
Az viszont valószínűleg soha nem fog kiderülni, hogy a vírus – már amennyiben valóban laborból származott – pontosan melyikből juthatott ki. Donald Trump korábbi amerikai elnök rendszeresen nevezte a Covid-19-et kínai vírusnak, elnöksége ideje alatt többször is azzal vádolta meg a Kínát, hogy biológiai fegyverként szabadították rá a világra a koronavírust. A kínai laborok elméletét többen azért osztották sokáig, mert a vírus miatt az elsők között kértek kórházi ápolást többen a vuhani laboratóriumok alkalmazottai közül, Vuhan pedig a világ első komoly fertőzési gócpontja volt a koronavírus kirobbanásakor.
Vissza a konteóba: mi van, ha mégis laborból szabadult a koronavírus?
Diplomáciai csata válhat a koronavírus-járvány eredetének kiderítéséből, legalábbis ha a jelenlegi folyamatokat nézzük: bár minden adott, hogy megfékezzük a járványt, a Biden-adminisztráció mélyebbre ásná magát az ügyben, célozgatva a laborból szabadult vírus elméletére. Kína sem könnyíti a helyzetet: ahelyett, hogy átláthatósággal tisztázná magát, több téren is megnehezíti a kutatásokat.