2009. július. 09. 17:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 09. 17:00 Világ

A véres lázadást nyugatról szították Peking szerint

A Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottsága szerint a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm régióban külföldiek szították a zavargásokat.

Hu Csin-tao kínai elnök megszakította olaszországi hivatalos látogatását az ujgur tüntetések miatt és ő elnökölte Pekingben szerdán a kilencfős PB ülését, amely a zavargások főszereplőinek kíméletlen megbüntetését, de ugyanakkor a "megtévesztettekkel" szembeni enyhe bánásmódot helyezte kilátásba.

"Megteremteni és fenntartani egész Hszincsiang területén a stabilitást a jelenlegi legfontosabb teendő" - hangzik a PB nyilatkozata, amely szerint a zavargásokat a "tengerentúlról szervezték meg". A PB állásfoglalását a csütörtöki kínai média ismertette.

Nyugalom volt csütörtökre virradóra az elmúlt napok zavargásai után Urumcsiban, de továbbra is erős a katonai jelenlét; a boltok már kinyitottak, de a feszültség még érezhető. A házakra vörös feliratokat ragasztottak "Ne ülj fel a rémhíreknek" és "Maradj nyugton, védd a közrendet" szövegekkel. Az AP amerikai hírügynökség összeverődött han kínaiak tömegéről számolt be, akik örömujjongva fogadták a rendőröket.

Időközben Tokió is csatlakozott a zavargások elleni kemény kínai fellépést elítélőkhöz. A japán kormány csütörtökön felszólította Kínát, hogy garantálja az ujgur kisebbség emberi jogait.

Vasárnap este zavargásokba torkollott egy békésnek induló ujgur tiltakozó akció Urumcsiban; az etnikai jelleget öltő összetűzésekben legkevesebb 156 ember életét vesztette, több mint ezren megsebesültek.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.