2009. július. 08. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 08. 09:49 Világ

Négyszázan haltak meg az ujgur zavargásokban?

Négyszáz ujgur vesztette életét a vasárnap este az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm régió székhelyén kirobbant zavargásokban a népcsoport egy külföldön élő vezetője szerint.

A "rendőrök lövéseitől" haltak meg ujgurok vasárnap este Urumcsiban, és sokakat megvertek - írta Rebija Kadír, az Ujgur Világkongresszus szervezet 2005 óta egyesült államokbeli száműzetésben élő vezetője. Azt írta, "kelet-turkesztáni" ujguroktól származnak az értesülései. A muzulmánok ezt az elnevezést használják Hszincsiang-Ujgur régióra.

Az emigráns ujgur vezető megemlítette a cikkben, hogy a nyugtalanság átterjedt a terület egy másik nagyvárosára, az Urumcsitól több mint ezer kilométerre fekvő Kasgárra (Kashgar/Kashi), szerinte itt száz emberéletet követeltek a zavargások. Az Új Kína hétfőn hírt adott róla, hogy helyi idő szerint este több mint kétszázan gyülekeztek egy mecsetnél Kasgárban, de a rendőrség feloszlatta a csoportosulást. A városban hírek szerint feszült a helyzet, a rendfenntartó erők ellenőrzőpontokat állítottak fel.

Rebija Kadír elítélte a kínai hatóságok biztonsági intézkedéseit, mint írta, a hatóság emberei házról házra járva átkutatják az ujgurok lakhelyeit, és már sokakat letartóztattak.

Peking azzal vádolja a 62 éves ujgur vezetőt, hogy tevékeny szerepe volt a lázongás szításában. Az elöljáró tagadja ezt. A cikkben megismételte, hogy a hatóságok vasárnap Urumcsiban "túlzott erőszakot" alkalmaztak egy eredetileg békés tiltakozás részvevőivel szemben.

A hivatalos adatok szerint 156 halálos áldozata és több mint ezer sebesültje volt az Urumcsiban kirobbant zavargásoknak; több mint 1400 embert őrizetbe vettek.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.