A kínaiak kozmetikázták az olimpia légszennyezettségi adatait
A levegő szennyezettsége minden eddigi olimpiához képest nagyobb volt a 2008-as pekingi játékokon és mintegy 30 százalékkal volt több, mint a kínai környezetvédelmi szakértők jelentésében közölt érték - állapította meg az első átfogó és összehasonlító jelentés, melyet az Environmental Science and Technology című szaklap legutóbbi számában tettek közzé.
A méréseket a rendezvények előtt, alatt és után végezték el az Oregoni Állami Egyetem és a Pekingi Egyetem kutatói, a tanulmányt az Egyesült Államok és Kína nemzeti tudományos alapítványai támogatták. A légszennyezés annak ellenére volt ilyen nagy, hogy a kínai kormány több intézkedést életbe léptetett a játékok kezdete előtt: gyárakat zártak be, építkezéseket lassítottak és megtiltották az autók egy részének közlekedését. Az időjárás is kedvezően alakult, néhány eső és a szél enyhítette a levegőszennyezés hatását.
Mindezek ellenére a levegő szennyezettsége 2-4-szerese volt egy átlagos Los Angeles-i napon tapasztalt értéknek. A pekingi játékok idején Athénhoz, az előző olimpiához képest kétszer nagyobb volt a szennyező részecskék száma a levegőben, Atlantához képest háromszoros és 3,5-szeres Sydneyhez viszonyítva.
A pekingi illetékesek minden igyekezete ellenére az események időtartamának 81 százaléka alatt a WHO által biztonságosnak minősített határérték fölött volt a levegő porszennyezettsége, sőt a legveszélyesebbnek számító mérettartományban, a 2,5 mikrométer alattiban - amely a legmélyebbre hatol a tüdőben - elérte a 100 százalékot. Ez azt jelenti, hogy a játékok teljes ideje alatt a megengedett határérték fölött volt a legveszélyesebb méretű részecskék koncentrációja a sportolók és nézők által belélegzett levegőben.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.