Az aszteroidák követése a Naprendszerben azért is nehéz, mert a gravitáció miatt a fény elhajlik, így nem pontosan ott vannak az objektumok, ahol látni őket. Spanyol kutatók munkájának köszönhetően azonban ez most megváltozott.
A csillagászok igyekeznek felderíteni, hogy milyen aszteroidák járnak a Naprendszerben, és melyek lehetnek azok, amelyek a Földre potenciálisan veszélyesek. Nem véletlenül, egy ilyen objektum ugyanis akár a teljes életre is fenyegetést jelenthet, így jó lenne megakadályozni, hogy az égitest becsapódjon a bolygónkba – például a NASA módszerével.
Bár a forgatókönyv már megvan arra, hogy miként lehetne megvédeni a Földet, felmerül egy másik, igen komoly probléma: nehezen lehet detektálni az aszteroidákat. A gondot az okozza, hogy a gravitáció meghajlítja a fényt, így a tárgyak nem mindig ott vannak a térben, ahol látjuk azokat. A spanyol Murcia Egyetem tudósa, Del Barco Novillo évtizedek óta foglalkozik ezzel a problémával, munkatársaival pedig egy új egyenletet dolgozott ki, ami nagyobb esélyt ad az égitestestek detektálására – írja a Science Alert.
Ha ismert, hogy a fény hogyan tér el a Nap és más hatalmas objektumok körül a Naprendszerben, az azt jelenti, hogy pontosabban lehet nyomon követni a kisebb objektumokat az űrben, beleértve a törpebolygókat, üstökösöket és a Föld felé tartó aszteroidákat.
A tudósok – köztük Newton és Einstein is – korábban már megpróbálták kiszámolni a fény gravitációs hajlási szögét, a mostani munka azonban Novillo szerint minden eddiginél pontosabb eredményt ad. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy véges, nem pedig végtelen távolságokat használ a számítás. Az erről szóló publikáció a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban jelent meg.
Novillo és társai többször is ellenőrizték az egyenletet, és minden esetben helyesnek bizonyult az eredmény.
Amellett, hogy pontosabb lehet az aszteroidák követése, más szempontból is hasznos lehet a munka. A segítségével például jobban meg lehet határozni, hogy hol van a Proxima Centauri, a Naprendszerhez legközelebb lévő csillag. De segítheti a sötét anyag vagy a világűrben lévő több milliárd galaxis feltérképezését, akár tízmilliárd fényévnyi távolságban is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.