Tech hvg.hu 2023. szeptember. 04. 09:03

Egy iPhone-t ajánlanak 700 forintért – vigyázzon, nagyon veszélyes átverés terjed a Facebookon az eMAG nevében

Csomagolássérült iPhone 14 Pro Max készülékeket kínálnak irreálisan olcsón a csalók, ehhez ugyanakkor ki kell tölteni egy kérdőívet, és ki kell fizetni 700 forintot egy kétes felületen – számos tekintetben sántít a legújabb facebookos átverés.

A Facebookon gyakorlatilag mindennaposak az átverések, a hírfolyamban ritka, hogy ne bukkannak fel néhány óraként valamilyen gyanakvásra okot adó poszt. A legújabb, hirdetéssel terjesztett átverés azonban már túl szép, hogy igaz legyen – mégis, sok hasonlót láttunk már, és sokan is szokták megosztani őket, így jobb felhívni a figyelmet a veszélyekre.

Az új átverés az eMAG online áruház nevében állítja azt, hogy néhány iPhone 14 (a kép tanúsága szerint Pro Max) készülék csomagolása szállítás során megsérült – és inkább „valami különlegeset” tesznek a vásárlóknak, azaz 700 forintért lehet megvenni a „sérült csomagolású” iPhone-modelleket. Talán mondani sem kell, hogy ennek semmi köze az eMAG-hoz.

Kecsegtetően hangzik 700 forintért egy csúcs iPhone, de éppen ezért sem reális: a képen ismertetett modell – 14 Pro Max 256 GB – listaára 689 990 forint, tehát a kereskedő, ha sok ilyen készüléket eladna, több tízmillió forintot bukhatna.

Az egyik ilyen bejegyzés – de sok más kamu oldal nevében is felbukkan.
Facebook

Ezért csak egy „űrlapot” kell kitölteni – állítja a poszt –, és fizetni 700 forintot a megadott linken. Ezt semmiképpen ne nyissuk meg, és ne adjuk meg az adatainkat, ugyanis azok illetéktelen kezekbe kerülhetnek. A fizetési felületen megadott kártyaadatok pedig akár oda is vezethetnek, hogy a bankszámlánkon lévő összes pénzt is leemelik a későbbiekben – hiszen minden adatot megadunk a rosszindulatú feleknek.

A hirdetés egy „Kütyü bolt” nevű Facebook-oldal mögül fut, ám később pontosan ugyanezzel a tartalommal már más oldal neve alatt is találkoztunk vele. Szintén az átverést erősíti, hogy a bejegyzések alatt elégedett „ügyfelek” beszámolói olvashatók, mindig pont ugyanazzal a képpel és szöveggel – ezek mindegyike kamu fiók.

Fontos tehát, hogy ne nyissa meg az ilyen bejegyzésekben lévő hivatkozásokat, és lehetőség szerint jelentse a Facebooknak a jobb felső sarokban lenyitható menüben, hogy átverésről van szó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.